Kopr zahradní je bylina, bez které si českou kuchyni jen těžko představíme. Je skvělým doplňkem pokrmů, a navíc je nenáročný na pěstování. Můžete ho pěstovat na zahrádce i v květináči.
Lidoví léčitelé si od pradávna všímali, jaké léčivé vlastnosti má kopr, jehož léčivá síla pomáhá uzdravovat mnoho nemocí. Tajemství odvarů a nálevů z kopru se pečlivě předávalo z generace na generaci, od šamana k šamanovi a také od matky k dceři, od babičky k vnučce. Podívejme se blíže na oblíbenou zeleninu – kopr – a jeho blahodárné účinky. Více prozradila lékařka Miho Hatanaka.
Léčivé vlastnosti kopru
Dnes už každý ví, že bylinky, pokud nenahrazují léky, tak jim rozhodně pomáhají. Kopr není výjimkou. Kromě lákavé vůně, kterou poznáte i se zavřenýma očima, mají semena kopru cenné léčivé účinky. V lidovém léčitelství se léčivé vlastnosti semen kopru využívají při přípravě tinktur v alkoholu, vodních nálevů, odvarů a olejových extraktů.
Voňavá semínka kopru jsou bohatá na vitamíny E, C a A. Kopr obsahuje mnoho minerálů – sodík, železo, měď, zinek, fosfor, draslík a vápník. Užitečné vlastnosti kopru jsou vynikající nejen pro léčbu nachlazení, ale také pro posílení imunitního systému a normalizaci metabolismu. Zkušenosti generací ukazují, že „pokud vložíte do jídla užitečný kopr velkoryse, z celého srdce a nešetříte jím, pak budou výlety do lékárny, pokud ne zapomenuty, mnohem vzácnější”.
Kopr léčí nemoci
Už naše babičky považovaly kopr za něco nenáročného. Nebylo třeba ho záměrně vysazovat. Sám se vyseje a sám roste. Bohužel častokrát úplně marně, přičemž zdravotní účinky kopru jsou zřejmé. Je tak dobrý, že pomáhá při onemocnění jater, ledvin, hemoroidů, srdce, pomáhá od nespavosti a zklidňuje nervové napětí. Fytoncidy obsažené v rostlině mohou odstranit zánět horních cest dýchacích a vypudit hleny. Koprová šťáva odstraňuje arytmii a pomáhá při chronické ischemické chorobě srdeční.
Vlastnosti kopru jsou také užitečné pro aterosklerózu. Kopr rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak u pacientů s hypertenzí. Dále předchází záchvatům angíny pectoris a vysilující migrény. Z kopru se připravují také léčivé čaje a esenciální oleje, které se používají mimo jiné při problémech se sluchem.
Kopr – éterický olej
Ve farmakologii se využívají jak semena kopru, tak i bylina. Éterické oleje pak obsahují největší bohatství této rostliny. Těkavé oleje najdeme v ovoci (cca 4 %) a listech (cca 1,5 %). Používají se v aromatizaci a aromaterapii. Mají bylinné, anýzové aroma, mnohem silnější než samotná rostlina. Účinně řeší problémy spojené s trávicím systémem (zácpa, plynatost), bolesti hlavy a stimulují laktaci u kojících žen.
Výhody koprové infuze
Koprová infuze pomáhá při zánětu močového měchýře, enuréze a močové inkontinenci a také na žlučové kameny a působí jako diuretikum. Chcete-li připravit infuzi kopru, musíte rozdrtit 2 polévkové lžíce kopru a přelít je vroucí vodou. Užívejte tento lektvar po 1 polévkové lžíci třikrát denně. Je vhodný také pro léčbu jater. Pokud jste nemocní a nemáte po ruce léky z lékárny, ale máte k dispozici semena kopru, jste zachráněni. Pomáhají při kašli, nachlazení, bronchitidě, zápalu plic či onemocnění dýchacího systému.
Co dělat, když chcete zmírnit bolestivý stav při užívání antibiotik? Připravte si následující recept: Jedna polévková lžíce semen + 250 g spařené vroucí vody. Uvařte ji a nechte vylouhovat. Po úplném vychladnutí vypijte půl sklenice po 30 minutách po jídle. Kopr je vynikajícím lékem, který je stejně účinný jako drahé přípravky z lékárny.
Zdroj: Healthline