Káva je kontroverzní nápoj. Podle toho, z jakého hlediska se na jeho účinky díváme, ho můžeme považovat za mimořádně škodlivý, nebo naopak velmi užitečný nápoj.
V České republice se káva poslední desetiletí těší velké oblibě. Více než dva šálky denně si dopřává nadpoloviční většina občanů naší země. Navzdory všem informacím, které jste dosud o kávě slyšeli, existují i další. Káva například obsahuje mnoho antioxidantů, jež snižují riziko vzniku mnoha onemocnění. Na druhou stranu kofein, stimulant, způsobuje mnoha lidem problémy se spánkem. V našem dnešním článku vás upozorníme na všechny výhody a nevýhody pití kávy. Více prozradila lékařka Maya Feller.
Co obsahuje šálek kávy?
Běžný šálek (240 ml) obsahuje: 11 % denní normy vitamínu B2, 6 % denní normy vitamínu B5, 2 % denní normy vitamínu B1, 2 % denní hodnoty vitamínu B3, 1 % denní normy kyseliny listové, 3 % denní normy manganu, 3 % denní normy draslíku, 2 % denní normy hořčíku a 1 % denní normy fosforu.
Jak vidíte, káva obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů, které naše tělo potřebuje. Pokud kromě kávy jíte i čerstvé ovoce a zeleninu, můžete na problémy s nedostatkem vitamínů zapomenout. A jaké jsou účinky pití kávy?
Stimuluje metabolismus a mozkové funkce
Obsah kofeinu v šálku kávy se může pohybovat mezi 30–300 mg, ale v průměru ho běžný šálek obsahuje přibližně 90–100 mg. Existuje mnoho studií, které ukazují, že tato látka skutečně stimuluje funkci mozku a zlepšuje krátkodobou paměť. Kofein zrychluje metabolismus o 3–11 % a zlepšuje výkonnost při fyzickém tréninku o 11–12 %.
Snižuje riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby
Jedná se o nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě. Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mají o 65 % nižší riziko vzniku Alzheimerovy choroby a o 32–60 % nižší riziko vzniku Parkinsonovy choroby. Pití kávy v podstatě snižuje riziko ztráty smyslů ve stáří.
Snižuje pravděpodobnost onemocnění cukrovkou
Konzumenti kávy mají výrazně nižší pravděpodobnost onemocnění cukrovkou 2. typu. Rozšíření diabetu 2. typu se za posledních deset let zdesetinásobilo a celosvětově dosáhlo přibližně 300 milionů pacientů! Pravidelní konzumenti kávy mají menší pravděpodobnost, že jí onemocní (o 23–67 %).
Konzumenti kávy méně často trpí onemocněním jater
Lidé, kteří si velmi často dopřávají přeslazené nápoje a alkohol, riskují cirhózu, což je závažné onemocnění, jež napadá játra. Konzumenti kávy jí přitom trpí až o 84 % méně často a mají o 40 % nižší riziko rakoviny jater.
Uživatelé kávy méně často trpí depresemi
Deprese se nemusí zdát jako příliš závažné onemocnění, ale její následky mohou být velmi smutné. Studie provedená na Harvardově univerzitě ukázala, že lidé, kteří pijí kávu, mají o 20 % nižší pravděpodobnost, že budou trpět touto nemocí. Zároveň 3 další studie ukázaly, že tito lidé o 53 % méně reptají na svůj život.
Káva může způsobovat úzkost a poruchy spánku
Pravdou je, že tento nápoj může mít i negativní důsledky. Lidé, kteří pijí příliš mnoho kávy, mohou trpět nervozitou, úzkostí, zrychlenou srdeční frekvencí a poruchami spánku. Pokud zaznamenáte tyto účinky na své zdraví, doporučujeme snížit množství konzumované kávy, nebo se jí dokonce úplně vzdát, pokud účinky přetrvávají.
Kofein je návykový
Kofein je droga. Jasnou známkou toho je, že tělo potřebuje stále více kávy, aby dosáhlo stejných výsledků. Abstinence od kofeinu může zároveň způsobit bolesti hlavy, únavu a podrážděnost, které mohou trvat i několik dní. Závěrem lze říci, že pokud neexistují žádné kontraindikace, je možné a vhodné pít kávu při zachování denní doby a nezvyšování konzumovaného množství.
Zdroj: Healthline, Healthline