Klimakterium (menopauza) patřilo poměrně dlouhou dobu mezi ženami k tabuizovaným tématům. Naštěstí se doba změnila a je možné zjistit si co nejvíce informací, které mohou nástup i samotný průběh menopauzy zmírnit.
Při menopauze se často ženy zaměřují na viditelné (krátkodobé) symptomy, ale na ty dlouhodobé změny v těle se zapomíná, což zvyšuje riziko srdečně cévních onemocnění.
Tělesná hmotnost a klimakterium
Nadměrná tělesná hmotnost je hned vedle zvýšené hladiny cholesterolu jedním z rizikových faktorů. Hmotnost žen (přibírání na váze) se začíná měnit u žen již v období před klimakteriem. Proč se tomu tak děje? Nejspíš každá odpoví – hormony. To bezpochyby také. Ale máme ještě i další viníky. Kteří to jsou?
- Málo pohybu – Jedním z důvodů, proč ženy v tomto období přibírají je nedostatek pohybové aktivity.
- Úbytek svalstva – Ženy se brání posilování, jako čert kříži. Přitom nejde o to, aby se z nich staly vzpěračky. Ale právě ubývání svalové hmoty si tělo kompenzuje ukládáním tuků.
- Nadmíra přijaté energie – Když si k nedostatku pohybu přidáme ještě apetit, který se v tomto období u žen mění, je jasné, že žena přijímá více energie a méně ji vydává. Chuťové preference a jídelníček se nenápadně mění – děje se tak právě díky hormonálním výkyvům. Běžně je to známé z těhotenství, období menstruace a právě i období předcházející menopauze. Na talíři se tak často objevují sladkosti, omáčky, tučné potraviny a mizí ovoce a zelenina.
- Zatracené hormony – Tady je ten nejčastěji vyhledávaný viník. Hormony podporují nevhodné ukládání tuků (především v oblasti pasu/břicha).
Klimakterium sebou přináší i další nepříjemné změny, jako je snížení sekrece sliznic. Což může mít za následek problémy s trávením a vyprazdňováním. A další a další zdravotní neduhy. Zmírnit se vše dá pomocí stravy a pohybu.
Jak se stravovat?
Ideální je, když změnu jídelníčku nastolíte již někdy okolo 40 roku. Je potřeba se zaměřit na pestrý a vyvážený jídelníček. Díky tomu předejdete nejen nechtěným kilům navíc, ale i riziku, které nadváha sebou přináší – opotřebování kloubů, zátěž srdíčka apod. Ve stravě by měly být zařazeny:
- Fytoestrogeny – Kompenzují pokles hormonální hladiny. Najdete je například v sóji, tofu.
- Omega 6 a omega 3 – Pomáhají udržet zdravý cévní systém. Najdete je třeba v semenech, rostlinných olejích, rybách.
- Rostlinné steroly – Přírodní látky působící proti cholesterolu. Obsahují je jablíčka, rajčata, ale pouze v miniaturním množství, dále pak rostlinný tuk Flora pro activ.
- Kvalitní bílkoviny – Pro zachování svalové hmoty je potřeba přijímat kvalitní bílkoviny: maso, jogurt, kefír, vejce.
- Vláknina – Podporuje trávení a příznivě ovlivňuje peristaltiku střev. Její množství zvyšujte však postupně. Zdrojem jsou ovoce, zelenina, ovesné vločky, celozrnné pečivo.
- Prevence osteoporózy – Riziko stoupá se ztrátou produkce estrogenu. Zaměřte se na konzumaci sardinek, plnotučného mléka, sýrů. A opět i zde platí – POHYB!
Mohli bychom tady sedět do rána a spisovat, co vše jíst a dělat. Patří zde i zajistit dostatečný příjem vápníku. Nechat si zkontrolovat hladinu vitamínu D (toho mají nejen ženy většinou žalostně málo).
Shrnutí
V podstatě je důležité zaměřit se na pravidelný pohyb a zdravou stravu. Pohlídat si příjem bílkovin, sacharidů, škrtnout jednoduché cukry a důležité je regulovat i příjem cholesterolu ve stravě. Pro organismus je cholesterol nezbytný, ale jeho zvýšená hladina je již rizikovým faktorem pro vznik srdečně cévních onemocnění.
Mladší ženy si zdravotní problémy nijak nepřipouští, ale kvalita jejich života (pohyb a strava) ovlivňují zásadním způsobem, jak bude klimakterium za pár let probíhat. Myslete na to již nyní!
Obrázek: pixabay.com