Pravidelná konzumace červené řepy vám pomůže snížit krevní tlak, zpomalí růst rakovinných buněk nebo podpoří zdraví vašeho srdce, mozku a trávicího systému.
Červená řepa (Beta vulgaris) je kořenová zelenina s mnoha pozitivními účinky na zdraví lidského organismu, kterou jistě znáte úplně všichni. Ačkoliv je v tuzemsku stále oblíbenější, v zahraničí je její použití mnohem pestřejší. Jestliže se necháte některým z receptů inspirovat a červenou řepu do svého jídelníčku zařadíte, podpoříte tím kupříkladu zdraví svého mozku, srdce a trávicího systému, říká lékařka Sade Meeks.
Udrží váš krevní tlak pod kontrolou
Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem, by měli do svého jídelníčku zařadit (nejlépe syrovou) červenou řepu. Její schopnost snížit jak systolický, tak diastolický krevní tlak, je dobře zdokumentována a ověřena řadou studií. O něco lépe snižuje červená řepa systolický krevní tlak (při srdečním stahu), který je obecně považován za kritičtější. Pomáhá tak předcházet mj. srdečním onemocněním či mrtvici.
Vliv červené řepy na tlak je pravděpodobně způsobený vysokou koncentrací dusičnanů, které se v lidském těle přeměňují na oxid dusnatý. Ten pomáhá rozšiřovat cévy a způsobuje pokles hladiny krevního tlaku. Dalším předpokladem je vysoký obsah kyseliny listové, jejíž zvýšený příjem by mohl mít vliv na snížení krevního tlaku. Pravdivost tohoto tvrzení naznačily některé provedené studie, avšak je potřeba provést další výzkum. Kyselina listová hraje klíčovou roli mj. v růstu, vývoji a v celkovém zdraví srdce.
Napomůže zachovat zdraví trávicího traktu
Červená řepa je rovněž bohatá na vitamíny, minerály, rostlinné sloučeniny a v neposlední řadě na vlákninu. Právě v ní obsažená vláknina má pozitivní vliv na správnou funkci trávicího traktu a předcházení zažívacím obtížím (zácpě, syndrom dráždivého tračníku (IBS)). Optimální příjem vlákniny rovněž předchází rakovině tlustého střeva, srdečním onemocněním a cukrovce 2. typu.
Pomáhá v boji s rakovinou
Pravidelná konzumace červené řepy může podle některých studií zpomalit dělení a růst rakovinných buněk, a dokonce také snižovat riziko rozvoje tohoto onemocnění. Za vším stojí některé sloučeniny, které tato zelenina obsahuje – konkrétně se jedná o batain, kyselinu ferulovou, kyselinu kávovou, kemferok a rutin. Ačkoliv jsou potřeba další výzkumy, odborníci doporučují, abyste červenou řepu zařadili do svého jídelníčku.
Zlepšuje mentální a kognitivní funkce
S věkem spojené zhoršování mentálních a kognitivních funkcí je přirozené, avšak dá se mu (podle některých výzkumů) předejít respektive ho zpomalit. Červená řepa obsahuje kromě manganu (důležitý pro správné fungování mozku) značné množství dusičnanů, které podporují rozšiřování cév, čímž zvyšují průtok krve. Studie potvrdily, že při pravidelné konzumaci této zeleniny se průtok krve čelním mozkovým lalokem významně zvýšil a zároveň se snížila reakční doba jedince.
Zdroj: Healthline