Ateroskleróza je obávanou civilizační nemocí, která často stojí za vznikem mrtvice nebo infarktu. Předejít jí lze pomocí vhodně zvolené stravy.
Když dochází k ukládání tukových látek do stěn tepen, hovoříme o jejich kornatění neboli ateroskleróze. Ve vyspělých zemích se jedná o poměrně rozšířený zdravotní problém. Cévy a tepny se v důsledku toho stávají méně pružné, dochází k zúžení jejich stěn a může se i omezit tok krve. Tím pádem nejsou orgány dostatečně zásobovány kyslíkem a mohou být poškozené, říká lékařka Payal Kohli.
Jaké jsou rizikové faktory
Mezi rizikové faktory aterosklerózy patří hlavně zvýšený cholesterol, kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka, menší fyzická aktivita, obezita a dědičnost. Prevencí je pak zdravý životní styl, léčba uvedených zdravotních problémů a odvykání kouření.
Přírodní lék na aterosklerózu
Doma si můžete připravit domácí lektvar na léčbu aterosklerózy. Je k němu zapotřebí 25 g hřebíčku, 0,5 l vodky, 0,5 kg cukru a 3 až 4 citrony. Vše dáte do třílitrové nádoby, přidáte vařící vodu a necháte 14 dní stát na tmavém místě. Připravená tekutina se pak užívá 15 minut před jídlem v množství 25 ml, a to třikrát denně. Takto budete pokračovat do vypotřebování celé nádoby. Pak uděláte 7denní přestávku a můžete si připravit další dávku. Většinou jsou potřeba 3 várky.
Vsaďte na zeleninové šťávy
Pro pacienty s aterosklerózou jsou velmi vhodné čerstvé zeleninové šťávy. Výborná je například červená řepa, která má schopnost rozpouštět usazený vápník. Pomáhá také mrkvová nebo špenátová šťáva, a to v poměru 300 ml mrkvové šťávy a 200 ml špenátové šťávy. Kdo si chce pročistit cévy a tepny, může dodržovat dietu založenou na šťávách po dobu 5 až 7 dnů třikrát denně. Dietu pak doplňuje konzumace ořechů, semen, obilovin, čerstvého ovoce a zeleniny.
Vyhněte se živočišným tukům
Při ateroskleróze je třeba omezit konzumaci živočišných tuků, které jsou v másle, sádle, červeném mase, smetaně či polotovarech. Místo nich je vhodné dát přednost olivovému, řepkovému nebo slunečnicovému oleji, jež je možné používat zasyrova i při vaření.
Odvar ze sušené petržele
Petržel obsahuje látky, které napomáhají správnému fungování cév a tepen. Je tedy účinným prostředkem proti ateroskleróze. Může se využívat ve formě čaje, který se připraví ze sušené petržele v množství 1 čajová lžička na šálek vody. Většinou se pijí 2 až 3 šálky čaje denně.
Zdroj: Healthline