Rakovina slinivky břišní je velmi zákeřnou vážnou nemocí. Problémem je, že se na ni většinou přijde pozdě a až 95 procent pacientů umírá. Nespecifické příznaky jsou důvodem obtížné diagnostiky.
Slinivka břišní neboli pankreas je životně důležitým endokrinním orgánem. Nachází se v břišní dutině za žaludkem. Pankreas má zásadní roli při trávení tuků, sacharidů a bílkovin. Rakovina slinivky je 13. nejčastějším zhoubným onemocněním. Kvůli špatné prognóze obsadila 4. příčku v počtu úmrtí ve vyspělých zemích. Bohužel úmrtnost na tuto nemoc u obou pohlaví stoupá, potvrzuje lékařka Jenneh Rishe.
Jaké jsou příznaky rakoviny slinivky
Nevýhodou u rakoviny slinivky je to, že symptomy nejsou hned patrné. Hodně pacientů se cítí dobře, dokud si u nich někdo nevšimne žlutého očního bělma nebo pokožky. Ta může také svědit. Dále se objevuje tupá bolest pod hrudní kostí, často vystřeluje do břicha a zad.
Moč může být tmavá a stolice mastná. Protože rakovina někdy tlačí na žaludek, působí jeho částečnou blokaci. Potraviny se proto do něj nemohou dostat, což způsobuje nevolnost, zvracení a bolesti břicha, jež se zhoršují po jídle.
Příčiny rakoviny slinivky
Příčina rakoviny pankreatu není známá. Většinou za ni mohou abnormální buňky, které se ve slinivce začnou nekontrolovatelně množit. Na rozdíl od příčiny jsou ale známé rizikové faktory. Patří mezi ně kouření tabáku, nadměrná konzumace alkoholu, nadváha a strava s vysokým obsahem červeného a zpracovaného masa či smažených potravin. Muži jsou ke vzniku tohoto typu rakoviny náchylnější než ženy. K jejímu vzniku může přispívat i cukrovka 1. nebo 2. typu.
Jak se rakovina slinivky diagnostikuje
Vzhledem k tomu, že včasná diagnóza zvyšuje šanci na život, je třeba si všímat varovných příznaků. Je lepší jít zbytečně k lékaři, než něco zanedbat. U lékaře se provede především CT nebo magnetická rezonance, endoskopický ultrazvuk, biopsie tkáně slinivky a krevní test ke zjištění nádorového markeru CA 19-9.
Jaká jsou stadia rakoviny slinivky
Ve fázi 0 se ve slinivce začnou množit abnormální buňky. Jedná se o tzv. prekancerózu. Ve fázi 1 je nádor jen ve slinivce, ve fázi 2 se nádor rozšiřuje do blízkých břišních tkání a lymfatických uzlin. Ve fázi 3 se nádor šíří do hlavních krevních cév a lymfatických uzlin. Ve fázi 4 se nádor rozšířil do jiných orgánů, zejména do jater.
Zdroj: Healthline