S úbytkem nervových buněk v mozku, které produkují dopamin, souvisí Parkinsonova choroba. Pacient postupně ztrácí schopnost ovládat a kontrolovat svůj pohyb.
Parkinsonovu chorobu znali lidé už ve starověku. Poprvé ji ale popsal britský lékař James Parkinson, a to v roce 1817. Nejčastěji se nemoc vyskytuje u lidí nad 50 let. Není ale výjimkou, že se objeví i u mladších ročníků. Příkladem toho je americký herec Michael J. Fox, který měl 30 let, že byla nemoc u něho diagnostikována. Onemocnění se vyvíjí po řadu let, přičemž první příznaky se objeví dlouho před tím, než k diagnóze nemoci vůbec dojde, říká lékař Seunggu Han.
Jak se projevuje Parkinsonova choroba
V důsledku nedostatku dopaminu lidé trpí třesem, problémy s řečí a ztuhlostí paží a nohou. Jedná se tedy o neurodegenerativní onemocnění, které se postupem času zhoršuje a pozvolna vylučuje pacienta z normálního života. V současné době bohužel neexistuje žádný dostupný lék, který by Parkinsonovu chorobu zcela vyléčil. Proto se používá jen léčba symptomatická, díky níž se potlačují jednotlivé příznaky nemoci.
Jaké jsou první příznaky Parkinsonovy choroby
Ještě předtím, než je Parkinsonova choroba diagnostikována, u postižené osoby se objeví zácpa, porucha spánku a nálady, slabost, ztráta čichu a deprese. Zajímavým příznakem je tzv. mikrografie, což je chorobné psaní malým písmem.
Pacient také může slintat nebo mít zvýšenou sekreci mazových žláz a jeho obličej působí jako namazaný olejem. V obličeji má často prázdný výraz, trpí emoční nestabilitou, problémy s pamětí, nadměrným pocením i potížemi s polykáním.
Kdy jít k lékaři
Bohužel jsou tyto příznaky většinou přisuzovány projevům přicházejícího stáří, takže na nemoc se přijde obvykle se zpožděním, kdy už je v pokročilém stadiu. Pokud se tedy u někoho objeví výše popsané příznaky, je vhodné navštívit praktického lékaře a zkonzultovat s ním zdravotní stav.
Zdroj: Healthline