Zatímco po jídle jste kolikrát během pěti minut, trávení jídla je mnohem delším procesem. Dochází během něj ke zpracování živin a jejich přenosu k jednotlivým buňkám.
V závislosti na tom, jedná-li se o potraviny pomalu nebo rychle stravitelné, trvá naše trávení. Jeho doba se pohybuje od dvou do šesti hodin. Jedná se o metabolický biochemický proces, na jehož konci je získání živin z potravy. Potrava se rozkládá na jednodušší látky, které jsou pak tenkým střevem vstřebávány do krevního oběhu, říká lékař Saurabh Sethi.
Trávení a hubnutí
Trávení sacharidů začíná v ústní dutině, proteinů v žaludku a tuků v tenkém střevě. Z potravy se přitom využije asi 80 až 90 procent organických látek. Nestravitelná je zejména celulóza, pektin, beta-glukany, oligosacharadity. Ty nazýváme vlákninou. Na tom, jak člověk tráví, záleží i to, jak bude hubnout. Někdo má pomalý, někdo naopak rychlý metabolismus. Trávení je závislé i na věku a pohlaví.
Rychle stravitelné potraviny
Jestliže konzumujete především rychle stravitelné potraviny, budete mít také rychleji hlad a kvůli tomu i tendenci více jíst. To může vést k přebytku glukózy a ke vzniku nadváhy. Protože nadbytečná glukóza se bude ukládat ve formě tukových polštářů na těle.
Pomalu stravitelné potraviny
Při konzumaci pomalu stravitelných potravin se hlad nestaví tak rychle. Na druhou stranu bude trávicí systém na delší dobu přetížen a unavený, což může ovlivnit i tělo. Nedoporučuje se kombinovat spolu na jedno jídlo pomalu a rychle stravitelné potraviny, zejména nikoliv na snídani a večeři. Tato jídla by měla být lehčí. Kombinace obojího nevadí u oběda, který může být vydatnější, protože trávicí systém je aktivnější.
Doba trávení jídel
Voda přechází přímo do střeva. Ovocná nebo zeleninová šťáva se tráví asi 15 až 20 minut. Naproti tomu syrová zelenina potřebuje ke strávení 30 až 40 minut. Tutéž dobu si žádá vařená zelenina. Tučné ryby zaberou 45 až 60 minut trávení, méně tučné jen půl hodiny.
Obiloviny, jako je rýže, pohanka, quinoa, se tráví 1,5 až 2 hodiny. Stejnou dobu to trvá mléčným výrobkům. Ořechy potřebují až 3 hodiny k tomu, aby byly strávené. Hovězí maso se tráví 3 hodiny, kuřecí jen 1 hodinu a vepřové dokonce až 5 hodin.
Chyby, které byste po jídle neměli dělat
Po vydatném jídle to svádí k odpolednímu odpočinku s trochou spánku. Nedoporučuje se spát hned po jídle, protože to narušuje proces trávení. Jídlo má pak problém dorazit do střev, takže trávení se zpomaluje. Spánek byste si proto měli dopřát 2 až 3 hodiny po jídle. Po jídle není vhodné pít černý čaj, který komplikuje absorpci železa z jídla. Lepší než sedět po jídle je krátká procházka v trvání 10 až 15 minut.
Zdroj: Healthline