Srdeční záchvat většinou nepřijde jako blesk z čistého nebe, ale ohlásí se nějakou dobu předem příznaky, které není na škodu se naučit poznávat.
Příčinou srdečního záchvatu je většinou ucpání cév, které zásobují srdeční sval krví. Jedná se o těžký zdravotní stav, protože dochází k akutnímu nedostatku přívodu krve do srdce. Na vině bývá ucpání trombem, tedy krevní sraženinou, většinou v oblasti aterosklerotického plaku. Přitom dochází k odumírání části svalu.
Jaké jsou příznaky akutního srdečního záchvatu
Pacienti, kteří utrpí srdeční záchvat, si většinou stěžují na tlak a pálení uprostřed hrudi, v oblasti podbřišku i v zádech. Bolest nebo svírání se dále šíří do ramen, krku, do dolní čelisti, ale také do končetin. Mohou se objevit závratě a dušnost. Pokud se tyto problémy dostaví, je třeba volat rychlou záchrannou službu. Ještě předtím, než záchvat udeří, ohlašuje se předem.
Vlasy jako indikátor zdravotních potíží
Ukazatelem zdravotního stavu jsou nehty, pokožka a také vlasy. Odráží se v nich možný nedostatek minerálů a vitamínů, projevy stresu i možného srdečního záchvatu. Vlasy osob, které později utrpěly srdeční záchvat, vykazovaly vysokou hladinu kortizolu, a to dokonce i velmi dlouhou dobu předem.
Stres může způsobit infarkt
Každodenně přítomný stres má na lidský organismus destruktivní účinek. Negativně ovlivňuje fyzickou kondici i psychickou pohodu. Negativně se podepisuje na stavu cév a tepen a také srdečního svalu. Dalšími faktory, které vedou ke vzniku infarktu, patří konzumace alkoholu, kouření, nadváha a obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka.
Jaká by měla být prevence srdečního záchvatu
Vzhledem k tomu, že na vině velmi často bývá již zmíněný stres, je na místě omezit jeho negativní účinky. Znamená to naučit se meditovat a odpočívat tak, aby měl stres co nejmenší dopady na zdraví. Rozumné je vyhnout se pití alkoholu a kouření. Vyplatí se věnovat volný čas fyzické aktivitě.
Zdroj: CDC, Journal Of American Heart Association