Studené končetiny často mohou nejen znepříjemnit váš každodenní život, ale také odkazovat na nebezpečná onemocnění, se kterými se vaše tělo snaží vypořádat.
Pokud vás často studí končetiny, a to zejména z neznámých příčin, měli byste rychle zpozornit. Jde totiž o příznak, kterým se vás tělo může snažit varovat před potenciálními problémy, z nichž mnohé vyžadují co nejrychlejší léčbu, potvrzuje lékařka Stacy Sampson. Abyste se proto vyhnuli nebezpečí a ochránili tak své zdraví, níže jsme pro vás sepsali 6 nejčastějších důvodů, kvůli kterým mohou být vaše ruce a nohy neustálé studené.
Sedavý způsob života
Při nedostatku fyzické aktivity a neustálém sezení začíná vaše krev „stagnovat“, v důsledku čehož nedokáže poskytovat končetinám dostatek tepla. Problém také komplikuje skutečnost, že sedavý životní styl neprospívá ani činnosti kardiovaskulárního systému, který vlivem nedostatečného pohybu slábne a nemusí být natolik silný, aby dostal krev do konce paží a nohou.
Onemocnění štítné žlázy
Štítná žláza je malinký orgán, který produkuje a reguluje důležité hormony řídící lidský metabolismus. Pokud ovšem dojde k narušení jeho činnosti, může se pacient potýkat s velmi nebezpečnými problémy, včetně nízkého krevního tlaku či nekontrolovatelného přibírání na váze. Kromě toho může nedostatek hormonů štítné žlázy vést k poruchám termoregulace a způsobit tak stud nohou a rukou.
Anémie způsobená nedostatkem železa
Železo je nezbytné pro syntézu hemoglobinu, hlavního dodavatele kyslíku do tělesných tkání a orgánů. Pokud člověk trpí jeho nedostatkem, může dojít k narušení energetických procesů v buňkách a v důsledku toho snížení produkce tepla do končetin. Mezi další příznaky tohoto nebezpečného onemocnění patří závratě, bolesti hlavy a neustálá ospalost.
Cukrovka 2. typu
Neustálý stud končetin je jedním z mnoha příznaků cukrovky 2. typu. Příčinou tohoto nebezpečného onemocnění bývá nízká produkce inzulínu nebo nízká citlivost tkání na tento hormon. Pokud se proto potýkáte s dalšími typickými příčinami, včetně častého močení, neustálé žízně a poruch vidění, měli byste raději kontaktovat svého praktického lékaře.
Přílišný stres
Při soustavném stresu tělo produkuje zvýšené množství adrenalinu, který často způsobuje stahování cév. V důsledku toho je narušen průtok krve, který není schopný dodat do končetin potřebné množství tepla, což způsobuje, že jsou nohy a ruce studené. Pacienti se také často mohou potýkat se zimnicí.
Nedostatek vitamínů C, E a P
Nedostatek vitamínů C, E a P, které jsou zodpovědné za udržování tonusu cévních stěn, může vést k poškození cév a oběhovému selhání. Tento nebezpečný stav je doprovázen zpravidla studem končetin, častým výskytem modřin na těle, rychlou únavou nebo také bledou kůží.
Zdroj: Healthline