Sbírat lze v přírodě dokonce i zelené šišky. Mají léčivou moc, kterou naši předkové využívali v lidovém léčitelství. Není špatné si zopakovat, k čemu všemu se hodí.
Na jaře se na větví borovic objevují mladé šišky, které staří lidoví léčitelé používali k léčbě zdravotních neduhů a k prevenci nemocí. Zelené šišky obsahují vitamíny A, B, C a K, taniny, draslík, selen, hořčík, vápník, železo, alkaloidy, fosfor, mastné oleje. Jsou tedy plné veskrze důležitých živin, bez kterých se lidský organismus neobejde, říká lékařka Elaine K. Luo.
Jaké zdravotní účinky přinášejí zelené šišky
Zelené šišky pomáhají zlepšovat obranyschopnost organismu a podporují tělo, když zápasí s nachlazením. Zlepšují krevní oběh a posilují krevní cévy. Zároveň mají diuretický účinek a pomáhají tělo zbavit otoků. Eliminují anémii a normalizují nervový systém a činnost mozku. Přispívají ke klidnému spánku.
Na pomoc proti ledvinovým a žlučníkovým kamenům
Jestliže trpíte ledvinovými kameny, můžete vyzkoušet léčebnou kúru připravenou ze zelených šišek. Do hrnce nalijete vodu a přidejte zelené šišky. Povařte je pět minut a nechte zchladnout. Pak odvar přeceďte a užívejte jednu třetinu šálku 3krát denně po jídle po dobu tří týdnů. Ledvinový kámen by to mělo pomoci odstranit.
Když vás trápí nachlazení
Při nachlazení je možné užívat borovicový med. Připravíte ho tak, že do hrnce dáte vodu a zelené šišky, aby dosahovaly 4 cm od kraje. Pak je budete na mírném ohni zahřívat a pod pokličkou vařit po dobu půl hodiny. Necháte zchladit na teplotu asi 50 °C a přidáte kilogram cukru na každý jeden litr odvaru.
Tuto směs pak budete vařit na mírném plemeni vařit asi dvě hodiny. Hotový borovicový sirup se skladuje ve skleněných nádobách na spodní polici v chladničce. V případě nachlazení se 3x denně užívá 1 čajová lžička, která se rozpustí v teplém čaji nebo mléce. Ulevuje od potíží při kašli.
Zdroj: Healthline