Staré přísloví říká: „Jste to, co jíte,“ a myslíme, že mnoho lidí s ním bude souhlasit. Důležité je také to, co děláme před jídlem, zvláště pokud máme prázdný žaludek.
Zazvoní budík. Vstanete a téměř se zavřenýma očima vykonáváte obvyklé činnosti. Některé návyky však mohou být na lačný žaludek škodlivé. Čemu je lepší se vyhnout, proč je nezdravé pít kávu nalačno a proč byste měli cvičit před snídaní? Ovesná kaše s banány, šálek kávy a čerstvě vymačkaný pomerančový džus – tak si mnozí z nás představují dokonalou snídani. Bohužel ne všechny potraviny jsou vhodné, pokud máte prázdný žaludek. Za zmínku však při této příležitosti nestojí jen jídlo. Podívejte se, co je lepší nedělat na lačno a proč.
Pití kávy
Ano, tento oblíbený rituál je špatně. Dokonce i káva bez kofeinu vypitá nalačno stimuluje tvorbu žaludeční kyseliny, která může způsobit pálení žáhy a další problémy s trávicím traktem. Vynechání snídaně po vypití kávy může vést k nedostatečné produkci serotoninu a špatné náladě po zbytek dne. Pokud se nemůžete vzdát pití kávy nalačno, přidejte do ní mléko nebo smetanu, abyste zmírnili její negativní účinky.
Užívání tabletek proti bolesti
Aspirin, paracetamol a další nesteroidní protizánětlivé léky se nesmí užívat nalačno. Nejenže se sníží jejich účinnost, ale mohou způsobit i vážné zdravotní problémy, například krvácení do žaludku. Zapíjení protizánětlivých tablet mlékem pomůže snížit negativní účinky léků užívaných nalačno.
Žvýkání žvýkaček
Trávicí kyselina vznikající při žvýkání žvýkaček ničí sliznici prázdného žaludku, což může vést ke gastritidě. Je také vědecky prokázáno, že lidé, kteří často žvýkají žvýkačky, dávají přednost nezdravým potravinám, jako jsou chipsy a sladkosti, před ovocem a zeleninou. Žvýkačky obsahující přírodní sladidla, jako je xylitol a sorbitol, jsou méně škodlivé než žvýkačky obsahující cukr, cyklamát sodný nebo aspartam. Nežvýkejte žvýkačku déle než 10 minut, a to ani po jídle.
Pití alkoholu
Při pití alkoholu nalačno se rychlost vstřebávání alkoholu zdvojnásobuje a funguje podobně jako při intravenózní aplikaci. Odstraňování produktů rozkladu alkoholu se zpomaluje, což přispívá ke kocovině. Rychlý účinek alkoholového opojení má negativní vliv na játra, srdce a ledviny. Přidávejte do nápojů nesycené nápoje, aby se alkohol vstřebával pomaleji. A ještě lépe, snězte alespoň jeden malý sendvič, který obsahuje máslo.
Vynechání jídla
Hlad a nízká hladina glukózy nám brání usnout a způsobují mělký spánek a časné probouzení. Zajímavé je, že nedostatek zdravého spánku zvyšuje hladinu hormonů hladu. Z tohoto důvodu pak jíme druhý den více. Jíst těsně před spaním je také špatný nápad. Nejlepším řešením je pít mléko, protože obsahuje hořčík a vápník a tyto prvky zajistí klidný spánek.
Sestavování nákupního seznamu
Všichni víme, že kvůli hladu nakupujeme více potravin, než skutečně potřebujeme. S prázdným žaludkem jsme totiž náchylnější ke všem lákavým pochoutkám a akcím v obchodech. Napište si věci, které potřebujete nakoupit, až po jídle a podívejte se do lednice. Platba v hotovosti vám také pomůže ušetřit peníze, protože pokud si rozdělíte částku, kterou potřebujete, zdržíte se nákupu zbytečných produktů.
Intenzivní cvičení
Jestliže se domníváte, že cvičení nalačno vám pomůže spálit více kalorií, mýlíte se. Ve skutečnosti vám to nepomůže ztratit tělesný tuk a intenzita vašeho cvičení se sníží, protože vaše tělo bude mít nedostatek energie. Pokud máte zažívací potíže, je lepší se před jakýmkoli cvičením občerstvit, protože fyzická aktivita vyvolává produkci žaludečních šťáv, což prázdnému žaludku neprospívá.
Pití citrusových šťáv
Kyselina v citrusových plodech a kousky dužiny plovoucí ve šťávě dráždí prázdný žaludek. Čerstvě vymačkaná šťáva z citrusových plodů může být vhodnější na lačný žaludek, pokud ji zředíte vodou v poměru 1:1.
Hádání se
Vědci prokázali, že hlad nás činí podrážděnějšími a náchylnějšími k hádkám. Je to proto, že když máme pocit, že máme prázdný žaludek, chybí nám sebekontrola. Pokud nemáte čas nebo chuť na ostrou výměnu slov, dejte si teplý nápoj a nabídněte ho i svému „protivníkovi“. Konverzace tak bude mírnější.
Zdroj: HealthDigest, EatThis, Cambridge University