Lipové listy přináší řadu zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Zde najdete ty nejosvědčenější způsoby, jak je použít ve svůj prospěch.
Lipové listy se již po staletí používají k léčebným účelům, a to jak v odborné, tak i tradiční lidové medicíně. Svou oblibu si získala především díky svým uklidňujícím, sedativním a především antioxidačním účinkům, které vám pomohou v boji proti nachlazení, skleróze, zápalu plic a mnoha dalším nepříjemným onemocněním, říká lékař Jonathan Valdez. Abyste z jejich blahodárných přínosů mohli těžit i vy, níže jsme si proto pro vás připravili ty nejosvědčenější způsoby, jak si lipové listy připravit a správně je aplikovat.
Léčba revmatismu a jiných potíží s klouby
Mnoho lékařů zastávajících tradiční medicínu tvrdí, že se jejich pacientům mnohokrát podařilo vyléčit bolavé klouby a revmatismus pomocí samotných listů lípy. Léčba vypadá tak, že si ušijete dva velké sáčky ve tvaru vaší celé nohy, ty naplníte čerstvými lipovými listy a před spaním se do nich obléknete – nohy by měly být zcela pokryté listím, aby léčba fungovala, tak jak má. Během noci můžete pociťovat silné pocení, ovšem to je naprosto přirozený proces. Ráno listy vyhoďte a léčbu opakujte do doby, než se zcela uzdravíte.
Léčba astmatu, bronchitidy a nachlazení
Lipové květy dokáží velmi účinně zmírnit příznaky astmatu, bronchitidy, zápalu plic, chřipky, nachlazení a kašle. Abyste získali ty nejlepší výsledky, smíchejte 100 gramů lipových květů s celými lipovými listy, směs zalijte 500 mililitry vroucí vody a nechte ji 1 hodinu louhovat. Poté do směsi přidejte 1 kilogram medu, 200 mililitrů citronové šťávy a kořen zázvoru. Vše pořádně promíchejte a nakonec směs konzumujte v podobě 1 polévkové lžíce každý den 15 minut před jídlem – samozřejmě ji nezapomeňte vždy protřepejte.
Léčba pokožky a bolesti hlavy
Lipové listy disponují uklidňujícími, antioxidačními, antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Nemusíte je však zpravidla konzumovat, abyste mohli těžit z jejich blahodárných přínosů. Pokud vás trápí vyrážka, popáleniny, kožní vředy nebo jiné problémy týkající se vaší pokožky, jednoduše na postižená místa přiložte nadrobno nakrájené lipové listy a zafixujte je obvazem. Postup můžete provádět 2-3krát denně a aplikovat jej lze také na bolesti hlavy – v takovém případě si lipové listy přiložte na spánky.
Pro zklidnění epilepsie
Některé přírodní produkty jsou natolik silné, že si dokáží poradit i s problémy týkající se epilepsie. V takovém případě si připravte několik lipových listů, smíchejte je s listy z břízy, sladkým jetelem, kopřivou, jitrocelem a přesličkou polní
Všechny rostliny zalijte sklenicí vroucí vody, nechte je dostatečně dlouho louhovat, poté je přeceďte a každý den vypijte jednu sklenici připravené směsi. Pro lepší efekt a příjemnější chuť si nápoj můžete osladit lžičkou medu.
Zdroj: VeryWellFit