Tělo každého z nás produkuje větry, které následně vypuzuje. Jedná se o fyziologický proces, jenž je naprosto přirozený. Přesto může v některých situacích značit patologické stavy.
Jako pšouk či větry (latinsky flatus) se označuje únik střevních plynů, který je doprovázen charakteristickým zvukem. Ten vzniká vibrací análního svěrače a tkání v okolí řitního otvoru. Obecně se jako větry označuje směs plynů s převahou dusíku a vodíku, která vzniká v trávicím traktu jedince a následně je vypuzena konečníkem. Zdravý člověk denně vyprodukuje kolem půl litru těchto plynů a uleví si od nich asi 14krát. Některé pšouky mohou být tiché, jiné hlasité, některé jsou bez zápachu a další vás donutí zacpat si nos. Zjistěte, co je toho skutečnou příčinou.
Čím se liší (ne)zapáchající větry
Pravděpodobně jste si všimli, že některé větry jsou bez zápachu, zatímco s jinými se pojí charakteristický odér. Důvod, proč tomu tak je, hledejte v odezvě střevní mikroflóry na přijímanou stavu. Pokud jste snědli brokolici, květák, fazole, mléčné výrobky či červené maso (vepřové, hovězí, skopové), v průběhu trávení se z těchto potravin uvolňuje sulfan (čili sirovodík). Bezbarvý plyn, vznikající rozkladem organického materiálu, poté charakteristicky zapáchá.
Všimnete-li si výjimečně smradlavého pšouku, nemusíte se znepokojovat. V podstatě to znamená, že přijímáte stravu bohatou na vlákninu. Nicméně, pokud tento stav přetrvává a pozorujete-li ho bezprostředně po konzumaci mléčných výrobků (respektive do 2 hodin od jejich požití), může intenzivnější odér značit intoleranci laktózy. To v praxi znamená, že vaše tělo neprodukuje dostatek enzymu laktázy, jímž je laktóza (mléčný cukr) štěpena. To se projevuje kromě plynatosti i nevolností, průjmem, bolestmi břicha či nafouknutím břicha.
Přetrvávající plynatost nepodceňujte
Přemýšleli jste někdy, zda fakt, že některé pšouky jsou tiché a jiné hlasité, něco znamená? Pokud ano, vězte, že zvuk je čistě náhodný a nikterak nesouvisí s vaším zdravím. Jediné, co ho ovlivňuje, je pozice svalů v okolí řitního otvoru v době, kdy jste si potřebovali ulevit. Naproti tomu četnost již určitou vypovídající hodnotu má. Zdravý člověk si denně pšoukne asi 14krát. Jestliže pociťujete nutkání o poznání častěji, můžete trpět plynatostí čili flatulencí.
Je-li tento stav ojedinělý, nemusíte se znepokojovat – pravděpodobně jste jen snědli větší množství nadýmavých potravin (namátkou luštěniny, košťálová zelenina, cibule a česnek, silně kořeněná jídla, víno či bílé pečivo). Nicméně opakuje-li se, měli byste zpozornět. Přetrvávající plynatost je spojena jak se špatnou životosprávou, ale může také signalizovat zdravotní problém (alergii na lepek, intoleranci laktózy). Přesnou příčinu vám sdělí jen lékař. Chcete-li plynatost eliminovat sami, zkuste více sportovat, posilovat břišní svaly a dbát na vyváženou stravu.
Zdroj: National Library Of Medicine, National Library Of Medicine, Healthline