Bulka na krku je obvykle jasně viditelná pod kůží. Může se jednat o zvětšenou lymfatickou uzlinu nebo o známku pokročilého nádorového onemocnění.
Bulka na krku nemusí být vždy známkou závažného zdravotního stavu. Jejich příčiny mohou být různé povahy. Léčba uzlin na krku obvykle vychází z léčby onemocnění, které je jejich příčinou. Než tedy lékař nasadí vhodnou terapii, musí být provedena řada testů, aby byla stanovena správná diagnóza. V některých případech jsou tyto hrudky způsobeny akné nebo lipomem, které jsou ve skutečnosti neškodné. Ale bulky na krku a za uchem mohou naznačovat něco vážnějšího, dokonce i známky život ohrožující nemoci, potvrzuje doktorka Angelica Balingit. Co dělat, jakmile je objevíte?
Proč se bulky tvoří
Vznik bulky na krku nebo za uchem má často původ v zánětu. Při zánětu v těle obvykle dochází ke zvětšení lymfatických uzlin. Infekce se obvykle rozvíjí v lymfatických uzlinách a může být důsledkem virových infekcí, jako je infekční mononukleóza, bakteriálních infekcí, jako je tonzilitida, nebo protozoárních infekcí, jako je toxoplazmóza.
Pokud jsou uzliny zvětšené nejen na krku, ale také například v tříslech, může to znamenat AIDS. Stává se však, že uzlíky na krku mohou být důsledkem kazivých změn na zubech nebo se objevují jako následek tzv. příušnic.
Co dělat, když bulku objevíte
Jakékoli změny, které se na našem těle objeví, je vhodné konzultovat s odborným lékařem bez ohledu na to, zda jsou bolestivé a zda je provázejí další příznaky. Bulku, která může mít různé příčiny a následky, by proto měl vidět lékař. Jaké příčiny mohou vést ke změnám? Ke kterému lékaři byste měli jít a na co si dát pozor, když cítíte bulku za uchem?
Zjistěte stav rakovinných buněk
Bulka na krku může být rakovina nosohltanu. Jedná se o vzácný typ rakoviny hlavy a krku. Bulky obvykle nejsou bolestivé, ale neměly by se ignorovat. Nemoc má i další příznaky, jako je ztráta sluchu, ucpaný nos, krvácení z nosu, rozmazané vidění, bolest v obličeji, závratě a bolesti hlavy. I když kromě bulky na krku nemáte žádné jiné příznaky, nechte se vyšetřit lékařem!
Bulka za uchem, která nebolí, ale je tvrdá, hustá, zvětšená a nepohyblivá, může být známkou nesprávných buněk. Bulka za uchem může být i metastázou rakoviny. Samozřejmě v každém případě je léčba založena na operaci a doplňkové terapii, tedy chemoterapii, radioterapii. Doporučuje se také užívat vhodné léky. Jednou z rakovin, která se projevuje jako uzlík za uchem, je Hodgkinův lymfom , což je rakovina lymfoidního systému a je častěji diagnostikována u mužů.
Nechte si zkontrolovat lymfatický systém
Pokud se lymfatický systém zhoršuje, lymfatické žlázy se zvětšují. Toto onemocnění se nazývá lymfadenopatie. Lymfatický systém se skládá ze stovek lymfatických cév a lymfatických žláz, které zachycují bakterie a další toxiny z našeho těla. Lymfadenopatie může být způsobena zvětšením lymfatických uzlin kdekoli v těle, například na krku, za ušima nebo v podpaží. Pokud zjistíte, že máte zduřelé lymfatické uzliny, vždy navštivte svého lékaře.
Nechte si zkontrolovat mazové cysty
Uzliny na krku a v uších jsou často způsobeny mazovými cystami. Tyto cysty vznikají při poškození nebo zablokování žláz produkujících kožní maz. Škrábance, poranění a akné mohou způsobit zablokování mazových žláz a vznik cysty. Lékaři obvykle na první pohled poznají, zda se jedná o mazovou cystu, ale v některých případech mohou nařídit další vyšetření.
Zjistěte, zda nemáte infekci
Virové a bakteriální infekce často způsobují zduření lymfatických uzlin. Mononukleóza, angína, plané neštovice nebo spalničky obvykle způsobují bulku na krku nebo za uchem. Některé infekce jsou způsobeny mastoiditidou nebo zánětem struků. Při mastoiditidě vystupuje mastoidní kost a způsobuje bulku za uchem.
Zdroj: National Library Of Medicine, National Library Of Medicine, National Library Of Medicine, NHS, Healthline, ČRO