Milovníci avokáda by si měli dvakrát rozmyslet, zda chtějí na vlastní kůži vyzkoušet populární tip, který se nedávno objevil na TikToku. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv před ním varuje.
Avokádo se zejména v posledních letech i v České republice dostává na výsluní coby perfektní ovoce pro zdravý životní styl a různé diety. Koupě avokáda, jež se za několik dní promění v něco hnědého, co se pouze podobá dříve zakoupenému produktu, je však poměrně velký problém, se kterým se potýká mnoho spotřebitelů. Na TikToku se ale objevil trend, v němž tvůrci naznačují, že si s problémem hnědého avokáda dokážou poradit pomocí vody.
Nebezpečný trend na TikToku
Metoda popsaná tvůrci na TikToku spočívá v ponoření celého ovoce do vody a jeho uložení do lednice. Toto ošetření má udržet avokádo zelené a svěží až po dobu jednoho měsíce. Uživatelka skrývající se pod přezdívkou @shamamamahealing se se svým několikamilionovým publikem podělila o účinky této metody, kterou se rozhodla otestovat. Výsledek? Úžasný.
Po dvou týdnech skladování ve vodě a v lednici bylo následně rozkrojené avokádo stále zelené. Ovoce vypadalo čerstvě, ale odborníci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv varují, že takto skladované ovoce může být zdrojem bakterií, včetně salmonely. Tento postup rozhodně nedoporučují, jelikož veškeré lidské patogeny na povrchu avokáda se mohou při skladování ve vodě množit.
Bakterie se šíří rychleji
Studie provedené úřadem navíc prokázaly, že bakterie Listeria monocytogenes, která způsobuje listeriózu, má potenciál proniknout do dužiny avokáda v chladicí nádobě do 15 dnů od umístění v chladicí místnosti. V tomto případě by omytí slupky ovoce příliš nepomohlo. Studie zjistila, že celková prevalence Listeria monocytogenes ve vzorcích 1 615 avokádových slupek byla 17,73 %.
Vložení avokáda do studené vody je ideální živnou půdou pro množení bakterií. Vzhledem k nízké míře rozšíření bakterie nepředstavuje riziko pro lidské zdraví, ale těhotné ženy, starší lidé a osoby s oslabeným imunitním systémem by měli být obzvláště ostražití. Experiment provedený úřadem zjistil, že trik zobrazený na TikToku podporuje pohyb bakterií uvnitř ovoce, a proto tento způsob rozhodně nedoporučujeme!
Zdroj: Healthline, Healthline, FDA