V České republice naštěstí nežijí ve volné přírodě jedovatí hadi, jako tomu je například v Austrálii. Jediný, před kterým je třeba určité opatrnosti, je zmije obecná.
Při procházce v přírodě se může stát, že narazíte na zmiji, jak se vyhřívá na kameni nebo se vine v trávě na louce. Had rád vyhledává teplo, proto se s ním nejvíce setkáme tam, kde svítí slunce. O zmiji se ví, že její jed může ublížit. Platí to ale většinou jen pro děti nebo starší osoby, případně alergiky, pro které opravdu může být zmijí uštknutí i smrtelné.
Jak působí zmijí jed
Zmije obecná je jediným jedovatým hadem v České republice. Její jed je účinný na malé savce a člověka většinou neohrozí. Zmijí jed je složením podobný chřestýšímu, obsahuje peptidy, polypeptidy, proteiny, proteinové toxiny. Jeho účinky obvykle naruší funkci cévních stěn, kdy mimo krevní řečiště jsou vyplavovány ionty, proteiny.
Jak poznat uštknutí od zmije
Když se budete procházet trávou, pohybující se zmije si ani nemusíte všimnout. Kousne-li vás, poznáte to podle dvou malých ranek, jež získají nafialovělý okraj. Když je v rance jed, začne místo otékat. U některých osob se mohou objevit dechové potíže, infekce v ráně, pocit na zvracení, pocení, zvýšená teplota, bolesti břicha nebo průjem. U alergiků může dojít k anafylaktickému šoku, jenž se projeví rychlým poklesem tlaku, zrychleným tepem a poruchou vědomí. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Jak se zachovat při uštknutí zmijí
Poraněnou končetinu, do níž se zmije zakousla, je třeba znehybnit, aby nedocházelo ke vstřebávání jedu do krve. Použití škrtidla se v současné době již nedoporučuje, protože ohrožuje končetinu zastavením přítoku krve. Nad místem uštknutí lze ale končetinu ovázat pružným obinadlem. Vstřebávání jedu zpomalí chladné obklady. Rána by se neměla vysávat ani rozřezávat. V každém případě je třeba postiženou osobu dostat k lékaři, aby se jí dostalo odborné péče.
Zdroj: Nemocnice Plzeňského kraje