V trávicím traktu celé řady lidí se nachází bakterie s názvem Helicobacter pylori, která bývá zodpovědná za vznik žaludečních vředů. Přenáší se z člověka na člověka, a to orální cestou.
Helicobacter pylori je poměrně hojně rozšířenou bakterií. Po celém světě je jí postiženo až 50 procent veškeré světové populace. Někteří lidé přitom vůbec nevědí, že ji ve svém těle mají. Těmto bakteriím se daří zejména v trávicí soustavě, kde se ukrývají ve hlenu, kam se na ně imunitní buňky nedostanou, takže je nemohou zničit, říká lékařka Alana Biggers.
Jaké jsou příznaky přítomnosti helicobacter pylori v těle
Jsou lidé, kteří ač mají helicobacter pylori ve svém organismu, tak žádnými příznaky netrpí. Jiné naopak může trápit plynatost, nadýmání, bolesti břicha, únava, časté říhání, zápach z úst, žaludeční vředy a gastritida. K lékaři postižené osoby většinou dovedou vředy v žaludku, ostatní příznaky si léčí sami i za pomoci domácích prostředků, které jsou běžně k dispozici.
Čím se léčí helicobacter pylori
K léčbě helicobacter pylori se nejčastěji používají antibiotika, která likvidují tuto bakterii. Účinná je trojkombinace amoxicilin, klaritromycin a inhibitory protonové pumpy. Léčba většinou záleží na stupni infekce. Čím více se bakterie v těle namnožila, tím tvrdší musí být léčba. Proto je třeba návštěva lékaře, který nasadí nejlepší léčbu.
Přírodní léčba helicobacter pylori
S bojem proti helicobacter pylori pomáhá i přírodní léčba. Může být použit například propolis, který obsahuje přírodní antibiotika a na 300 prospěšných látek. Jedna lžíce propolisu denně brání růstu bakterií. Vhodné je vyměnit černou kávu za zelený čaj, který je bohatý na antioxidanty, jež si dovedou poradit s přemnoženými bakteriemi. Při léčba pomáhá i olivový olej, který vytváří ochrannou vrstvu výstelky žaludku. Doporučuje se dát si čajovou lžičku tohoto oleje na lačno a používat ho do salátů.
Med jako účinný bojovník proti bakteriím
Kromě propolisu má výborné účinky na snížení množství helicobacter pylori také med. Lze ho použít jako náhražku cukru, dát si ho třeba na snídani na chléb s máslem. Med má antibakteriální účinky. Nejúčinnější je med od včelařů. Výborné účinky má med, jenž pochází z Nového Zélandu.
Vsaďte na fermentované potraviny
Při žaludečním vředu je dobré konzumovat kysané potraviny, které udržují rovnováhu střevní mikroflóry. V nich jsou obsažena probiotika. Ideální je konzumace bílého jogurtu bez obsahuje škrobů a dalších přídatných ingrediencí. Zdravý jogurt by měl obsahovat je živé bakterie a smetanu.
Zdroj: Healthline