Hlen v krku je běžně spojován s infekcí horních cest dýchacích, ale může být také příznakem jiných onemocnění. Často jím trpí kuřáci, někdy postihuje i lidi bojující s astmatem.
Hlen v krku je charakteristickým příznakem nachlazení nebo infekce dýchacích cest. Hlen je hustý sekret, který stéká po zadní stěně hrdla – pochází z nosu nebo z vedlejších nosních dutin a způsobuje chrapot a vykašlávání, říká lékařka Cameron White. Někteří pacienti trpí neustálým chrapotem a hlenem v krku, přestože se infekce nevyskytuje. Lékaři tento stav nazývají chronický hlen stékající do zadní části krku, zkráceně PNDS.
Viry nebo bakterie
Přetrvávající hlen v krku bez rýmy nebo jiných příznaků svědčících o virové nebo bakteriální infekci je častou stížností kuřáků. Tělo se přirozeně brání dráždivému dehtu z cigarety a produkuje sekrety, které zvlhčují hrdlo. Astmatici si často stěžují na pocit hlenu v krku, zejména ti, kteří užívají inhalační steroidy, jejichž účelem je rozšířit průdušky.
Vedlejším účinkem těchto léků je zvýšená sekrece hlenu. Obvykle se PNDS, pokud není doprovázen jinými onemocněními, podceňuje. Je však třeba vědět, že za tímto nenápadným příznakem se mohou skrývat nebezpečná onemocnění, jež vyžadují léčbu. Která to jsou?
Další příčiny hlenu v krku
Trvalý hlen v krku, který není příznakem akutní infekce horních cest dýchacích, vedlejšího účinku inhalačních steroidů nebo imunitní reakce kuřáka, může znamenat následující onemocnění:
- gastro-faryngeální reflux,
- chronický zánět vedlejších nosních dutin,
- autoimunitní onemocnění,
- únik mozkomíšního moku,
- psychogenní dysfonie.
Jak se zbavit hlenů z krku?
Neustálý hlen v krku a chrčení mohou skutečně znepříjemnit život. Naštěstí existují způsoby, jak tento příznak odstranit. Jak se zbavit hlenů z krku? Vše závisí na příčině tohoto stavu. Pokud je příčinou zadržování hustého sekretu v krku infekce dýchacích cest, měli byste navštívit lékaře, který vám předepíše vhodné léky.
V případě neustálého chrapotu a hlenů v krku těžkého kuřáka bude nejúčinnějším způsobem, jak je odstranit, boj proti tomuto zlozvyku. Pokud je přetrvávající hlen v krku vedlejším účinkem užívání steroidů, může pacient požádat lékaře o změnu přípravku nebo o předepsání léku, jenž zmírňuje nepříjemný otok v krku.
Léčba hlenu v krku, který doprovází reflux, bude odlišná. Terapie je obvykle dvojí – pacient užívá farmakologické přípravky a přechází na dietu, jež snižuje sekreci žaludečních šťáv. Chronický zánět vedlejších nosních dutin se léčí také farmakologicky a pokud nedojde ke zlepšení, chirurgicky. Používá se funkční intranazální mikrochirurgie.
Domácí prostředky pro odhlenění
Při výběru domácích prostředků na ředění hlenu hraje rozhodující roli příčina stížnosti. Jedním z domácích léků na gastro-faryngeální reflux je dieta, která spočívá ve vyřazení z jídelníčku produktů, které zvyšují produkci žaludečních šťáv, jako jsou např. káva, čaj, sycené nápoje, alkohol, ovocné a citrusové šťávy, rajčata, pikantní koření, tučné potraviny, čokoláda či arašídy.
Ovoce, zelenina i léčivé bylinky
Při odhleňování vsaďte na citron a zázvor. Doporučují se dva čaje denně: jeden ráno a jeden večer. Uvařte si zázvorový čaj se šťávou z poloviny citronu. Dále ananas, jelikož po užívání ananasové šťávy se nám mnohem lépe dýchá a záněty v dýchacích cestách se výrazně zmírňují. Grapefruit je také vynikajícím přírodním protizánětlivým prostředkem a k odstranění hlenů je třeba smíchat čerstvou melounovou šťávu s grapefruitovou šťávou.
Šťáva z pomeranče a kiwi je skvělým ranním lékem. Obsahuje antioxidanty a vitamín C, čistí hleny, zmírňuje záněty a odstraňuje toxiny. Při nadbytku hlenu se doporučuje konzumovat celer, cibuli, květák, chřest a česnek. Nápomocné mohou být také bylinné čaje, zejména zázvorový. Účinným domácím prostředkem ke zmírnění příznaků chronického zánětu vedlejších nosních dutin je výplach dutin fyziologickým roztokem nebo inhalace páry.
Zdroj: Healthline