Chodíte do posilovny, skáčete občas přes švihadlo, běháte nebo se pravidelně věnujete jiným sportovním aktivitám, ale strečink odbýváte? Pak děláte velkou chybu.
Ačkoliv je pohyb jako takový nedílnou součástí zdravého životního stylu, špatně odvedená či neúplná práce je práci poloviční. Zapomenout na strečink před i po cvičení je častá chyba, které se dopouští nejen začátečníci. Před cvičením je potřeba svaly aktivovat, zahřát a protáhnout. Po cvičení pak opět protáhnout, ale hlavně pomoci tělu se uvolnit a lépe regenerovat. Chápeme, že to může o 20 až 30 minut protáhnout dobu v tělocvičně, ale rozhodně se to vyplatí. Udělejte si proto čas a počítejte ještě s minimálně půl hodinkou navíc.
Proč jej neodbývat?
Skáčeme, běháme, zvedáme činky, dřepujeme, klikujeme, přitahujeme se a dáváme si do těla. Následující den člověka bolí celé tělo, proto si řekne, že jeho cvičení z předešlého dne bylo kvalitní a účinné. Když to bolí, tak to roste – říkával už Arni.
Jenže přetažení svalů může způsobit dlouhodobé problémy a zvyšuje se tak riziko zranění během tréninku. Svaly sice mají vědět, že jste cvičili, ale je rozdíl mezi bolestí a bolestí. Kdo to nezažil, ten to nepochopí. Jinak bolí a chovají se svaly, které jste nezahřáli, nepřipravili na zátěž a poté neuvolnili a jinak svaly, které jste předem připravili na zátěž a poté jim pomohli uvolnit a regenerovat.
V čem protahování těla pomůže?
- Učiní cvičení více efektivní a zlepší sportovní výkon.
- Nedojde ke zkrácení svalů. Sice budete mít svaly, ale budete mít problém se ohnout a zavázat tkaničku u bot. Zkuste se ze zvědavosti postavit, mírný rozkrok a položte dlaně na podložku. Jde to anebo s tím máte velké problémy? Hm – to je k zamyšlení…
- Strečink pomůže se správným držením těla. Vyhnete se tak bolestem a ztuhlosti zad i šíje. Zvlášť máte-li sedavé zaměstnání.
- Správné držení těla podpoří i správné dýchání. Což má opět vliv na prokrvování a regeneraci.
- Protahování těla pomáhá zlepšit pružnost svalů a šlach. Díky tomu snižujete riziko úrazů – natrhnutí svalových úponů, svalů a šlach.
- Při strečinku také spalujete kalorie. Sice méně, ale spalujete. Tudíž ho klidně započítejte do výdeje i doby cvičení.
- Nebude vás následující den tak bolet tělo. Stačí se opět zahřát a po aktivaci svalů si ani nevzpomenete, že vás něco bolelo. Odvedete tak kvalitně další/nový trénink.
- Zvyšujete tak pohyblivost kloubů a předcházíte jejich poraněním a zatěžování.
- Strečink lze provádět i formou jógy, kdy se uklidní i vaše mysl. Můžete spojit příjemné s užitečným. Po cvičení se zklidníte a naladíte na jinou vlnu.
Jak a kdy strečink provádět?
Trénink by měl zahrnovat tři části. Zahřátí těla a rozcvička, samotné cvičení a protažení těla na konci tréninku. Na začátku je strečink složený z několika cviků, které protáhnou svaly a cviky se opakují. Jako, když jste ve školní tělocvičně kroužili pažemi, 10x se ohnuli k noze apod. Cviků existuje spousty a můžete je různě střídat. Kdežto finální strečink připomíná skutečně jógu, kdy daný sval podržíte alespoň 20 vteřin v protažené poloze, kdy se soustředíte na dýchání a celkové uvolnění. Protahovat tělo se vyplatí i tehdy, pokud necvičíte. Prostě si dát jen strečink na uvolnění těla. Obzvlášť, když jste seděli celý den v kanceláři.
Obrázek: pixabay