Kůže je největším lidským orgánem. Jejím úkolem je ochrana vnitřního prostředí, termoregulace, smyslové vnímání a účast na látkové výměně.
O kůži lze říci, že je první linií obrany organismu před faktory, které se vyskytují vně kůže. Člověka chrání před vstupem patogenů a proti nadměrným ztrátám vody. Funguje i jako tepelný izolant. Kůže obsahuje receptory dotyku, vibrací, tlaku, bolesti a teploty. Jejím prostřednictvím se do těla dostává vitamín D. Účastní se také látkové výměny. Jak je patrné, role lidské kůže se nezužuje jen na jednu oblast. Kůže může dávat také znamení, jaké zdravotní problémy se možná schovávají uvnitř těla, říká lékařka Brind’Amour.
Vyrážka nebo akné
Občasný pupínek na obličeji není nic výjimečného a potká se s ním občas každý. Jestliže se ale akné objevuje okolo čelisti a brady u žen, bylo by vhodné se nechat otestovat na syndrom polycystických vaječníků. A to zejména tehdy, má-li žena zároveň problém zhubnout a na horním rtu ji vyraší tmavé chloupky. Jestliže je vyrážka doprovázena horečkou, bolestí kloubů či jinými zdravotními problémy, je třeba se také poradit s praktickým lékařem o dalším postupu.
Tmavé kruhy pod očima
Když se objeví tmavé kruhy pod očima, snaží se je ženy zamaskovat korektorem a make-upem. Ty ale neléčí jejich podstatu. Tmavé kruhy se objevují při nezdravé stravě, nedostatku spánku, špatném životním stylu, nedostatku vitamínů. Na vzhledu příliš nepřidají. Zbavit se jich lze pitím vody, konzumací ovoce a zeleniny a dostatečně dlouhým spánkem.
Časté modřiny
Když se uhodíte, objeví se vám na kůže typická modřina. Je to běžné a normální. Na pozoru by člověk měl být tehdy, jestliže modřiny vznikají bez vnějšího vlivu jakoby samy od sebe. Může se jednat o příznak poruchy krvetvorby, jakou je například leukémie. Modřiny ale způsobují i nesteroidní protizánětlivé léky.
Nažloutlá kůže
Jestliže nepatříte ke žluté rase, tak nažloutlá barva pokožka by vás měla varovat, že se ve vašem těle něco děje. Jistě, s přibývajícím věkem se objevují na kůži nahnědlé stařecké skvrny. Ale na vině změny barvy může být i nezdravý životní styl – kouření, nedostatek vitamínů, dehydratace, stres, nedostatek spánku. Žloutenka, tedy nažloutlá kůže je projevem onemocnění jater. Zde je na místě konzultace s praktickým lékařem.
Zdroj: Healthline