Šípkový čaj patří mezi nejúčinnější bylinné léky, které podporují lidské zdraví ve všech směrech. Zde najdete vše, co o něm potřebujete vědět.
Šípkový čaj je osvědčený bylinný lék, který disponuje řadou zdravotních přínosů, a to jak při vnitřním, tak i zevním použití. Jeho příprava je naprosto jednoduchá a navíc vám nezabere příliš času. Je ovšem dobré se s tímto typem léčby poradit s odborníkem, neboť může mít v některých případech nebezpečné kontradikce. Abyste z této blahodárné rostliny mohli vytěžit co nejvíce i vy, níže se můžete podívat o způsobech jejího využití a jejích skvělých přínosech. Více prozradila lékařka Jillian Kubala.
Příprava šípkového čaje
Abyste si připravili šípkový čaj, je zapotřebí nejprve získat usušenou formu rostliny. Tu můžete zakoupit v lékárnách nebo ji natrhat v přírodě – v takovém případě byste měli sbírat celé nadzemní části (zejména listy a nať) a poté je nechat vysušit na slunci. Jakmile budete připraveni, pro jednoduchý nálev zalijte 1 čajovou lžičku sušené rostlinu 1 šálkem horké vody. Pro získání těch nejlepších výsledků byste měli konzumovat takto připravený nápoj dvakrát denně.
Pokud ovšem chcete vytěžit z šípku tu nejlepší chuť a samozřejmě co nejvíce blahodárných účinků, namočte přes noc 1 lžičku sušené rostlinu do šálku vlažné vody. Druhý den ráno směs sceďte (tekutinu odložte stranou) a zbytky vyluhujte v dalším šálku horké vody. Obě tekutiny následně smíchejte a poté je můžete konzumovat po celý den.
Přínosy šípkového čaje
Pravidelná konzumace šípkového čaje účinně bojuje proti hepatitidě typu A, B a C, cirhóze, žloutence a hepatobiliárních poruch. Stejně tak však dokáže odbourávat nadměrný stres, úzkost, pomáhá léčit nespavost a má velmi příznivé účinky při léčbě mozkové arteriosklerózy a při snižování cholesterolu. Pokud žádným onemocněním netrpíte, může být tento nápoj skvělou prevencí proti jejich vzniku.
Koupele se šípkem a zevní využití
V případě, že se potýkáte s hepatitidou, vám také dokáže pomoci šípková koupel. Jednoduše přidejte 1 litr nálevu do horké koupele, zůstaňte v ní alespoň 10 minut, poté vylezte a nechte své tělo přirozeným způsobem uschnout. Pokud jde o další možnosti zevního použití, šťáva z čerstvě nalámaných větví šípku pomáhá při nanesení na kůži léčit vředy, infekce, podle některých odborníků dokonce také rakovinu kůže a podporuje hojení ran – aplikovat ji můžete pomocí sterilních obvazů přímo na postižená místa.
Možné kontradikce
Ačkoliv je šípkový čaj přínosný, rozhodně byste to s ním nikdy neměli přehánět. Za předávkování odborníci považují množství větší než 4 gramy rostliny zkonzumované za den. V takovém případě se můžete potýkat s nebezpečnými důsledky, jako je například kašel, dýchací potíže, problémy s trávením nebo dokonce dočasné ochrnutí. Stejně tak může nadbytek tohoto nápoje způsobit alergické reakce, a to především při jeho aplikaci na pokožku – před použitím se proto raději ujistěte, že je pro vás tato léčba vhodná.
Zdroj: Healthline, Healthline