Šalvěj lékařská je skvělé přírodní léčivo, které disponuje řadou zdravotních přínosů. Zde najdete veškeré informace, které byste o ní měli vědět.
Ačkoliv mnoho lidí používá šalvěj lékařskou pro různé kulinářské úpravy, disponuje také četnými lékařskými účinky, které již potvrdila řada studií. Listy této rostliny lze sbírat po celý rok, ovšem nejvíce prospěšných látek obsahuje právě před kvetením. Před zimou si z ní lze připravit skvělý čaj, jenž vás překvapí nádherným aromatem a pomůže vám odbourat veškerý stres. Níže se můžete seznámit se vším, co byste o tomto přírodním léčivu měli vědět. Více prozradila lékařka Ryan Raman.
Šalvěj lékařská a její léčivé vlastnosti
Název „šalvěj“ pochází z latinského slova „Salvia“ (salvare = zachránit, léčit; salvus = být zdravý) a odkazuje na blahodárné účinky této rostliny. Její sílu znali již starověcí Římané, kteří ji přivezli do Evropy přes Alpy, kde se rozšířila v zahradách kolem klášterů. Svými lékařskými schopnostmi disponuje především díky thujonu – ten ovšem při konzumaci většího množství může způsobovat halucinace. Jeho rozpustnost je však velmi omezená, a proto se při její konzumaci vyskytuje pouze v malém množství.
Přesto je však šalvěj lékařská obecně považována za lékařskou bylinu a univerzální kulinářskou přísadu. Lze ji použít zejména pro léčbu následujících onemocnění:
- Poruchy mozku: posiluje paměť a psychiku, zabraňuje Alzheimerově chorobě a senilitě, stimuluje mozkovou činnost a odstraňuje bolesti hlavy.
- Nervové poruchy: odstraňuje úzkost, depresi, neklid, únavu, zmatenost, vyrovnává nervový systém a zlepšuje emoční zdraví.
- Hormonální poruchy: vyrovnává hormonální systém, snižuje návaly horka spojené s menopauzou, noční pocení a tvorbu mateřského mléka a snižuje hladinu cukru při cukrovce.
Šalvějový čaj: Recept a způsob podávání
Nejvhodnější způsob, jak konzumovat šalvěj lékařskou, je ve formě čaje. Ten připravíte tak, že spaříte jednu čajovou lžičku jejích čerstvých nebo sušených listů čtvrtinou litru horké vody. Poté směs přikryjete a necháte ji alespoň 10 minut louhovat. Tento čaj byste však neměli konzumovat dlouhodobě a ne ve větším množství než 2–3 šálky denně – v opačném případě existuje riziko předávkování a vzniku otravy. Celkově by se mu měli vyhýbat těhotné ženy a lidé s onemocněním ledvin. Pro zvýšení jeho účinku ho můžete smíchat s heřmánkem.
Sklizeň a pěstování šalvěje lékařské
Pokud si chcete šalvěj lékařskou vypěstovat na své zahrádce, měli byste ji zasadit do sušší půdy tak, aby měla dostatečný přísun slunečních paprsků. Dorůstat může až do výšky půl metru a prořezávat byste ji měli z pravidla s nástupem jara. Období sklizně by mělo probíhat především během letních měsíců (červen–srpen), kdy její květy mají modrou, růžovou až bílou barvu. Šalvěj je pouze středně mrazuvzdorná, a proto byste ji měli během zimy dostatečně chránit.
Zdroj: Healthline