Rozcvičit se před jakoukoli fyzickou aktivitou by mělo být povinností. Správná rozcvička a nastartování organismu k pohybové aktivitě je nutné hned z několika důvodů. Tím prvním a nejdůležitějším je ochrana, před případným zraněním. Svaly nefungují ihned a při jejich ztuhlosti a náhlém maximálním zatížení může dojít k tomu, že dojde k přepnutí svalu a jeho následném povolení. Důležité je u rozcvičky i to, že se lépe aktivuje organismus a rychleji spaluje. Protahování a rozcvičování by mělo probíhat podle předem stanovených pravidel. Určitě je nutné vyhnout se případným chybám. I proto stojí zato číst dál…
Statické protahování vynechejte!
Asi největší klasikou je před sportovní aktivitou statické rozcvičování. Při něm napneme určitou část těla a necháme ji napnutou určitou dobu. Takovéto rozcvičování je ideální v případě následného tréninku zaměřeného na pružnost. Pokud se ale spíše chcete soustředit na kvalitní protahování před fyzickou aktivitu typu posilování anebo běhu, pak zvolte protahování dynamické. Popravdě řečeno ale v mnohých případech lépe poslouží i samotné statické cvičení lépe než žádné.
Dynamický strečink
Dynamický strečink dokáže efektivně snížit riziko případného zranění a navíc ještě pomůže ke zvýšení následného výkonu. Dynamicky laděné rozcvičení umí zvýšit celkovou pohyblivost organismu díky menším pohybům, které zdánlivě nehrají velkou roli. V celkovém provedení ale při komplexním pohybu pomohou. Typické je třeba předkopávání kolenou anebo naopak jejich zakopávání.
Nastartování se před výkonem
Když se tělo před aktivitou vhodně zahřeje, následuje pak i rychlejší spalování a snazší hubnutí. Za vše může mimo jiné i zvýšení průtoku krve do svalů. Ty se mnohem lépe rozpumpují. Jako rozcvičení mnohdy stačí i pouhý pětiminutový běh. Pokud s hubnutím začínáte a nemáte fyzickou kondici, postačí i statické rozcvičení anebo procházka.
Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net