7 příznaků nedostatku vápníku v těle, které se za žádných okolností nevyplácí podceňovat

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek vápníku v těle může mít závažné dopady na vaše zdraví. Pokud na sobě pociťujete tyto příznaky, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Vápník je základní minerál, který je důležitý zejména pro zdraví kostí, stabilizaci krevního tlaku, správnému přenosu nervových signálů a regulaci vylučování hormonů. Pokud se tedy potýkáte s jeho nedostatkem, může se to závažně odrazit na vašem zdraví. Naštěstí však lidské tělo v takovém případě vysílá určité varovné signály – ty byste nikdy neměli ignorovat a v případě, že je pociťujete, co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře o možnostech léčby, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Suchá pokožka

Nedostatek vápníku (nebo-li hypokalcémie) se může projevit na vaší kůži. V takovém případě bývá pokožka horká a příliš vysušená. Pokud se problém neřeší včas, může vést až ke vzniku kožních onemocnění, jako je lupénka či ekzém.

Únava a deprese

Vápník hraje zásadní roli při regulaci nálady – jedná se o přírodní sedativum, které má relaxační a uklidňující účinek. Čím nižší je jeho hladina v těle, tím vyšší je míra podrážděnosti a deprese. Tyto příznaky mohou často doplňovat také pocity přílišné únavy, pocit zpomalenosti, letargie a nedostatek energie.

Fotografie: Pexels

Nespavost

Nízká hladina vápníku může také narušovat spánek. Jde totiž o minerál, který úzce souvisí s tvorbou melatoninu, hormonu, který člověku pomáhá usínat. Pokud máte již několik dní problémy s usínáním nebo se budíte uprostřed noci a již nic vám nepomáhá, měli byste co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře o možnostech léčby.

Parestézie

Nedostatek vápníku může vést také k parestezii, která se projevuje necitlivostí, brněním kolem úst nebo v prstech na rukou a nohou a svalovými křečemi. Podle odborníků jsou tyto příznaky často doplňovány problémy s pamětí nebo v krajních případech také halucinacemi.

Častá onemocnění

Vápník pomáhá tělu bojovat s viry a bakteriemi, a hraje tak důležitou roli v optimálním fungování imunitního systému. Jeho nedostatek proto často vede ke snížení odolnosti organismu vůči útokům patogenů, což vede k větší náchylnosti k různým onemocněním.

Potíže s polykáním a bolest zubů

Potíže s polykáním patří také mezi časté známky nedostatku vápníku. Jedná se o bolestivý pocit sevření, který je způsoben chybnou kontrakcí krčních svalů. Existují i závažné případy, kdy tento problém může vést až ke křečím hrtanu nebo neobvyklým změnám hlasu. Tyto příznaky mohou často doplňovat také bolesti zubů a jejich žloutnutí – přeci jen se většina tohoto minerálu nachází právě v nich.

Svalové křeče

Nedostatek vápníku může také vyvolávat svalové křeče, a to zejména během noci, přičemž nejčastěji bývají postižené paže, podpaží a nohy. Abyste předešli výše uvedeným problémům a udrželi hladinu tohoto minerálu ve správné hladině, měli byste do svého jídelníčku přidat potraviny, jako jsou zejména makrela, tuňák, sardinky, losos, mléko, sója, sýr, sezamová semínka, mandle a zelená zelenina (tuřín, brokolice, zelí). Odborníci také doporučují zvýšit příjem vitamínu D, který usnadňuje vstřebávání vápníku v těle.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]