Plantární fasciitida je nejčastější příčinou bolesti paty, která v určité fázi života postihuje až 10 % dospělé populace. Je to způsobeno zánětem plantární fascie, tlusté tkáně na spodní části nohy.
Plantární fasciitida je nejčastější příčinou bolesti paty. A kromě toho je to jedno z nejčastějších onemocnění nohou. Jde o bolestivý zánětlivý a degenerativní stav plantární fascie. Pás pojivové tkáně, který spojuje základ patní kosti s prsty u nohou. A jehož funkcí je pomáhat podporovat klenbu chodidla. Následující cvičení vám pomohou odstranit bolest nohou, říká lékařka Deborah Weatherspoon.
Jaké jsou příznaky
Plantární fasciitida je způsobena především přetěžováním chodidel. Bolest a ztuhlost v dolní části paty jsou běžné příznaky. Bolest může být tupá nebo ostrá a spodní část nohy může také bolet nebo pálit. Bolest se může objevit po dni na nohou nebo se může objevit náhle po běhu nebo skákání. Tato bolest se zhoršuje při chůzi po schodech, při intenzivní činnosti, běhu nebo skákání, poté, co budete chvíli stát nebo sedět anebo při prvních ranních krocích.
Svaly, šlachy a klouby bérce a kotníku jsou konstrukčně a funkčně propojeny. Lýtkové svaly (nazývané lýtkové a plantární svaly) zvyšují pohyb kotníku a chodidla. Tyto dva svaly se spojují pomocí pásů pojivové tkáně a vytvářejí Achillovu šlachu, která se nachází za kotníkem. Který spojuje lýtkové svaly s patou. Achillova šlacha se zase připojuje k plantární fascii přes hlezenní kloub. Achillova šlacha je zodpovědná za přenos síly generované lýtkovými svaly přes hlezenní kloub do chodidla.
Jednoduché věci, které můžete dělat doma
Za prvé, protažením lýtkových svalů, Achillovy šlachy a plantární fascie pomáhají uvolnit napětí ve svalech a šlachách. A kromě toho zvyšují podporu pro plantární fascii. Za druhé, jednoduchá protahovací cvičení dolních končetin pomáhají stabilizovat hlezenní kloub a udržovat celistvost klenby. Tím se snižuje pravděpodobnost vzniku bolesti v noze.
Cviky na protahování lýtek a chodidel jsou jednoduché, snadno se provádí doma a snadno je začleníte do své každodenní rutiny. Je vhodné, aby se tato protahovací cvičení prováděla alespoň dvakrát denně. Abyste se vyhnuli zranění, je důležité se vždy před protažením zahřát krátkou procházkou. Zde je několik jednoduchých cvičení pro plantární fascii, Achillovu šlachu a lýtkové svaly:
Cvik č. 1
Dvěma prsty provádějte malé krouživé pohyby na jakýkoli uzel a shluk plantární fascie. Použijte při tom hluboký tlak, ale zase ne tolik, abyste cítili bolest. Tato masáž vám pomůže uvolnit a protáhnout vaši plantární fascii.
Cvik č. 2
Postavte se tedy rovně s rukama opřeným o zeď s koleny od sebe a prsty na nohou směřujícími dopředu. S patami na podlaze se nakloňte ke zdi, dokud neucítíte natažení. Zraněnou nohu můžete také umístit mírně za druhou nohu. A s patami na podlaze pomalu pokrčte kolena, dokud neucítíte natažení v dolní části nohy.
Další variantou je, že zraněná noha je také mírně za druhou nohou a paty jsou ploché na podlaze. To je pomalé naklánění dopředu, přičemž zraněnou nohu držíte rovně a druhou nohu ohýbáte, dokud neucítíte protažení uprostřed lýtka. Držte tento úsek po dobu 30 sekund a opakujte třikrát.
Cvik č. 3
Chlad může zmírnit zánět a bolest a masáž spodní části chodidla může protáhnout plantární fascii. Kombinace těchto dvou metod je tedy vynikajícím způsobem léčby bolesti nohou. Když vaše noha způsobuje nepohodlí, zkuste ji zvednout a přiložit ledový obklad, abyste zmírnili bolest a zmírnili otoky. To lze provést po dobu 15-20 minut, 3-4krát denně. Ledová masáž může být zvláště účinná pro rychlé zmírnění nepohodlí a bolesti a pro prevenci bolesti po dlouhé době nečinnosti.
Zdroj: Healthline