Kromě kulinářských účelů je droždí dokonalým spojencem pro zachování zdraví a krásy pokožky, nehtů a vlasů a pro udržení zdravého těla.
Kvasnice, ačkoli jsou bohaté na živiny, nejsou hlavní složkou naší stravy. Většina lidí je vůbec nejí a považuje je pouze za nezbytnou součást různého pečiva. Jaké je použití kvasnic? Používají se do koláčů, chleba, ale i do domácí kosmetiky. Droždí obsahuje 16 aminokyselin, 17 vitamínů a 14 minerálních látek a používá se především k přípravě chleba a alkoholických nápojů. V minulosti bylo známé jako „pivní kal“ a bylo považované za „božský lék“, říká lékařka Katherine Marengo.
Způsoby využití kvasnic
Kvasnice se běžně používají při vaření, ale mají také mnoho cenných vlastností, které stojí za to využít. Kvasnice nám mohou pomoci uklidnit se a podpořit správné fungování nervového systému. Kvasnice jsou podle studií prospěšné při všech střevních onemocněních a také jako prevence úrazů po podání antibiotik. Konzumace kvasnic upravuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje činnost myokardu a přivádí krevní tlak k normálním hodnotám. K čemu dále slouží?
Proti nadýmání žaludku
Pocit nadýmání se objevuje kvůli líným střevům a kvasinky jsou ideálním řešením pro zlepšení trávení. Droždí je přírodní probiotikum, které stimuluje střevní flóru. Přidejte trochu droždí do sklenice vlažné vody a vypijte ji. Uvidíte, že za pár okamžiků ucítíte úlevu a nadýmání bude pryč.
Proti mastné pleti
Pokud je pleť mastná a lesklá, jsou kvasnice ideální přísadou k vyčištění od přebytečného mazu. Pro rychlejší účinek doporučujeme tuto masku: Smíchejte 1 sáček sušeného droždí nebo kostku čerstvého droždí s teplou vodou a nechte 30 minut odstát. Zvlášť smíchejte žloutek s 1 lžící pšeničných klíčků. Obě složky promíchejte a masku naneste na obličej, kde ji nechte 15 minut působit. Obličej pak opláchněte vlažnou vodou. Lze použít i na suchou pokožku.
Proti vráskám, pupínkům a akné
Droždí je bohaté na vitamín B, čistí a osvěžuje pokožku, činí ji jemnější a hedvábnější. Protože má antibakteriální vlastnosti, droždí se doporučuje jako pravidelná léčba chronického akné na obličeji. Pokožka, která není čistá, má nedostatek vitamínu B. Droždí má také schopnost regenerovat suchou a poškozenou pokožku. Pro dlouhodobé výsledky se užívá maska z droždí a mléka, jež se aplikuje na postižené místo 2x týdně po dobu dvou měsíců.
K přípravě této masky potřebujete 1 kostku čerstvého droždí a 3 lžíce mléka: mléko zahřejte na mírném ohni, přidejte droždí a promíchejte. Maska se nanáší na obličej pomocí štětce a nechá se 15 minut působit. Opláchněte masku vlažnou vodou a jakmile bude smytá, poté se obličej znovu opláchne studenou vodou. Dojde tím k uzavření pórů.
Péče o vlasy
Vlasy padají téměř každý den, ale kvůli stresu, únavě a sezónním změnám může tato ztráta zesílit a v takovém případě vlasy potřebují vitamín B8, který se také nachází v kvasnicích. Pro příjem vitamínu B8 a pro lesklé a zářivé vlasy se doporučuje následující maska: do misky dejte půl kostky droždí a přidejte horkou vodu, aby vznikla pasta. Nechte působit 30 minut, poté naneste ke kořínkům a nechte 30 minut působit. Dobře opláchněte teplou vodou.
Péče o nehty
Aby nehty byly zdravé a krásné, potřebují dostatek vitamínu B a vápníku, železa, jódu a hořčíku, prvků, které kvasinky v hojné míře obsahují. Nehty lze ošetřit kvasinkami dvěma způsoby. Lze připravit masku identickou s tou pro péči o obličej, kterou však nanesete na nehty a necháte 10 minut působit. Druhým způsobem je konzumace sušeného droždí rozpuštěného ve sklenici vlažné vody, lze ji pít každý den.
K léčbě osteoporózy, anémie, stresu
Kvasnice se pyšní bohatým obsahem stopových prvků a minerálů nezbytných pro fungování všech procesů v těle. Jsou bohatý zdroj vitamínu B komplex a minerálů jako hořčík (který bojuje proti stresu), vápník (jenž bojuje proti osteoporóze) a železo (které bojuje proti anémii). Navíc obsahují i složené cukry a doporučují se i ve stravě diabetiků.
Zdroj: Healthline