Bolest sedacího nervu patří mezi nejčastější problémy současné doby. Zmírnit ji můžete pomocí těchto způsobů, které lze aplikovat z pohodlí svého domova.
Sedací nerv je nejdelší nerv v těle, který začíná v dolní části páteře, prochází hýžděmi a končí v dolní části chodidel, přičemž je zodpovědný za veškerou sílu a pohyb nohou. Bolest v této části těla se projevuje bolestí, brněním, slabostí a necitlivostí dolních končetin, již často doplňují křeče a nesnesitelná ostrá bolest v dolní části zad nebo mnohdy také pocit pálení po celém těle. Abyste se tohoto problému zbavili, můžete namísto léků vyzkoušet níže uvedené způsoby, které vám poskytnou přirozenou úlevu. Více prozradila lékařka Angela M. Bell.
Ledové obklady
Přikládání ledových obkladů na dolní část zad vám pomůže okamžitě zmírnit veškerou bolest v této oblasti. Můžete také použít obyčejný balíček mraženého hrášku zabalený v ručníku a položit ho přímo na bolestivé místo. Aby byla tato metoda co nejúčinnější, přikládejte ledový obklad každé tři hodiny a nechte ho působit alespoň 20 minut. Tímto způsobem si zcela ulevíte, ovšem problém nevyléčíte.
Střídání teplot
Ledové zábaly vám sice mohou přinést okamžitou úlevu, ale nemohou léčit zánět sedacího nervu, protože sedací nerv se nachází hluboko uvnitř vašeho těla. Naštěstí však můžete ledové zábaly střídat s horkými zábaly, což vám pomůže stimulovat krevní oběh a tok lymfy. Tímto způsobem si nejen okamžitě ulevíte od bolesti, ale také zmírníte zánět a přirozeně urychlíte zotavení této části těla.
Jemná jógová protažení
I když pro vás může být při bolesti sedacího nervu jakýkoliv pohyb bolestivý, měli byste přesto vyvíjet nějakou aktivitu, abyste urychlili jeho zotavení. Mezi ty nejlepší způsoby léčby patří krátká, jednoduchá a velmi jemná jógová protažení, která mimo jiné zlepší celkovou pohyblivost vašeho těla, posílí vaše svaly a účinně zvýší průtok krve, díky čemuž urychlí léčbu zánětu.
Bylinky a éterické oleje
Existuje řada přírodních bylin a éterických olejů, které vám pomohou výrazně zmírnit zánět a bolest způsobenou ischiasem. Tyto prostředky lze aplikovat ve formě kapslí, čajů, mastí nebo obkladů, ovšem před jejich použitím byste se měli raději poradit se svým lékařem (zejména pokud užíváte nějaké léky). S bolestí sedacího nervu vám pomůže nejlépe levandule, lékořice, šalvěj, čertův dráp, kůra vrby bílé, třezalka tečkovaná, dřín, lipový květ a arnika.
Masážní terapie
Specifické masáže mohou být velmi účinné nejen při léčbě bolesti sedacího nervu, ale také svalových křečí a necitlivosti prstů na nohou. Kromě toho při nich můžete využívat vlastnosti výše uvedených bylin či éterických olejů, které vám pomohou regeneraci těla urychlit. S uvolněním svalů a posílením nervů vám také pomůže dostatek spánku.
Akupunktura a chiropraktické seřízení
Akupunktura je alternativní léčba založená na zavádění velmi jemných jehel do určitých bodů na těle s cílem zlepšit funkci nervů a zvýšit energii. Jedná se proto o skvělý způsob, který vám pomůže při bolesti sedacího nervu a při jeho zánětu. Kromě toho vám tato metoda léčby pomůže ulevit si od stresu a úzkosti, a to již od prvního sezení. Stejně tak vám může úlevu přinést chiropraktické seřízení, neboť správná manipulace s páteří taktéž dokáže zmírnit bolesti i zánět a usnadnit celkové zotavení těla.
Zdroj: Healthline, Healthline