Ačkoliv je vypouštění plynů zcela přirozený proces, který je dokonce považován za zdravý, mnohdy může varovat před řadou nebezpečným problémů.
Obecně platí, že občasné vypouštění plynů z těla je zdravé. Jedná se ovšem o mocný komunikační nástroj, kterým se vám organismus může často snažit varovat před potenciálními problémy, a to včetně poruch tlustého střeva, nebo dokonce také rakoviny. Je proto důležité, abyste se naučili, na jaké druhy zápachu si dát pozor a v jakém případě byste měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, říká doktor Youssefem (Joe) Solimanem.
Extrémně zapáchající plyny
Možná vás překvapí, že většina plynů, které vychází z těla ven, jsou bez zápachu – pouze 1 procento z nich svým způsobem zapáchá. Pokud si ovšem všimnete, že je vaše plynatost extrémně zapáchající, mohlo by se jednat o důsledek přemnožení bakterií ve střevech. Tento problém však často souvisí také s citlivostí na některé potraviny, jež do značné míry dráždí váš trávicí systém.
Bolest trávicího traktu
Někdy se ve střevech hromadí značné množství plynů, což může způsobovat prudké bolesti, které se v břiše různě posouvají a pohybují. Obvykle jde o známku toho, že se vaše tělo potřebuje vyprázdnit, ale plyn nemá prostor pro svůj obvyklý výstup. V případě, že však pociťujete silnou bolest nepřetržitě, a to i po stolici, může se jednat o důsledky nádoru, který blokuje vaše střeva, vředu nebo zaníceného slepého střeva. Rozhodně byste proto měli co nejdříve navštívit praktického lékaře.
Nadměrné nadýmání
Nadměrné nadýmání je nepříjemný problém, který je taktéž často doprovázen bolestí. To je především způsobeno nadměrným množstvím plynů v břiše a jejich pohybem. Jedná se o další příznak, jenž je zcela normální, pokud se objevuje zřídka. Bohužel však v případě, že se objevuje příliš často, může být důsledek syndromu dráždivého tračníku, který způsobuje citlivost a zánět zažívacího traktu.
Plynatá stolice
K tomuto problému dochází v případě, pokud je jakýkoliv pohyb střev přerušen plynem, v důsledku čehož je stolice roztříštěná na kousky nebo příliš řídká (téměř jako průjem). Pokud se s tímto příznakem potýkáte jednou za čas, nemusíte se ničeho obávat, ovšem jestliže se vám to stává pokaždé, když jdete na záchod, problém může spočívat v nesprávné funkci slinivky břišní, nebo dokonce v jejím selhání.
Pocit neustálého zadržování plynů
Máte pocit, že se neustále snažíte zadržet plyny? Vaše tělo v takovém případě pravděpodobně produkuje mnohem více plynů, než by mělo, což bývá častým důsledkem nadměrné konzumace cukrů a vlákniny. V krajních případech se může jednat také o syndrom dráždivého tračníku, nebo dokonce rakovinu tlustého střeva.
Hnilobné říhání
Před zdravotními problémy vás mohou varovat také změny říhání. Jedná se totiž o další typ plynů unikajících z těla, které vychází po konzumaci určitého jídla. Pozor byste si měli dávat především na hnilobné říhání připomínající pach síry – to může být důsledkem syndromu dráždivého tračníku nebo parazitárním onemocněním bakterií Giardia.
Bolestivé plyny
Pokud při vypouštění plynů pociťujete píchání a pálení, může se jednat o důsledek anální trhliny nebo hemoroidu. Tyto stavy sice nejsou zpočátku příliš závažné, ale měli byste je ihned léčit, aby se nestaly nebezpečnějšími a bolestivějšími.
Zdroj: Healthline, Healthline