Štítná žláza je sice malý, ale zato velmi důležitý orgán, jehož správná funkce je zásadním pilířem zdravého těla. Pokud pociťujete tyto příznaky, vyhledejte lékaře.
Štítná žláza je malinkatý orgán ve tvaru motýla, který se nachází v oblasti krku. I přes svou velikost však může mít dramatický vliv na celou řadu tělesných funkcí, pokud nepracuje správně – pozor by si měly dávat především ženy starší 35 let, u nichž je pravděpodobnost vzniku problémů v zásadě větší. Obecně by si však měl na příznaky problémů se štítnou žlázou dávat pozor každý, a proto se níže můžete seznámit s 5 nejčastějšími z nich. Více prozradila lékařka Marina Basina.
Jste neustále unavení
Mezi nejčastější příznaky problémů se štítnou žlázou patří především nedostatek energie a pocit neustálé únavy. V takovém případě je pravděpodobné, že je tento malinkatý orgán nedostatečně aktivní (hypotyreóza), což ovlivňuje váš metabolismus a další důležité procesy pro aktivní den.
Cítíte se smutně, až depresivně
Pokud jste si všimli, že se u vás v poslední době objevují příznaky deprese, a to aniž by se ve vašem životě objevily jiné změny, je možné, že za problémem stojí snížená produkce hormonů štítné žlázy. Zejména může jít o nízkou hladinu serotoninu, takzvaného hormonu štěstí, který zlepšuje náladu.
Máte snížené libido
Snížená (nebo dokonce žádná) sexuální touha bývá taktéž častým příznakem nesprávné funkce štítné žlázy. Jedná se opět o sníženou produkci hormonů, která následně vede k poklesu libida. V tomto případě byste měl být obzvláště pozorní, pokud se potýkáte také s dalšími příznaky hypotyreózy (jako je přibývání na váze, snížená energie atd.).
Kolísání váhy
Jestliže se pacient potýká s problémy se štítnou žlázou, často ho může doprovázet určité kolísání váhy. Pokud je její funkce zpomalená, dochází ke zpomalení metabolismu, což může způsobit velmi snadné přibývání kil. Naopak v případě, že je její funkce zrychlená, dochází ke zrychlení metabolismu a pacient má tendenci velmi snadno hubnout, a to i přes to, že přijímá více kalorií, než je pro něj běžné. Tento stav také často doprovází podrážděnost, nervozita a problémy se spánkem.
Vaše pokožka je suchá
Pokud se vaše štítná žláza potýká s problémy, je možné, že si na sobě budete moci všimnout změn struktury a vzhledu pokožky. Jedná se o další příznak hypotyreózy, který však bývá důsledkem sníženého metabolismu (způsobeným příliš nízkou produkcí hormonů štítné žlázy), jenž může dále také snižovat schopnost těla potit se. Pokud totiž pokožka nemá dostatek vlhkosti z přirozeného vylučování tekutin, může se snadno vysušit, olupovat se a mohou se na ní také začít tvořit rýhy.
Zdroj: Healthline