K nemocem jater přispívá strava bohatá na tuky. I člověk, který nepije alkohol, ale konzumuje tučnou stravu, může onemocnět steatózou neboli ztučněním jater.
Od ztučnění jater je pak jen malý krůček k tomu, aby se vyvinula cirhóza jater, což je závažné onemocnění, které vede až k nevratnému selhání orgánu, jež může skončit fatálně. Je proto vhodné o svá játra pečovat vhodně zvolenou stravou, která je základem zdravého života, říká lékař Saurabh Sethi.
Proč ke steatóze jater dochází
Když jsou v játrech narušené metabolické procesy, dochází k hromadění tuku v jaterních buňkách. Na vině bývá zvýšená tvorba nebo snížené uvolňování tukových částic. To vede ke zvětšení jater. Není-li steatóza dlouhodobě léčena, vzniká cirhóza jater nebo rakovina jater. Obě nemoci jsou velmi závažné, protože v konečném důsledku vedou k selhání jater.
Na vině je zvýšená hladina cholesterolu v krvi
Je důležité chodit na pravidelné preventivní prohlídky k praktickému lékaři, při kterých se provádí také kontrola hladiny cholesterolu v krvi. Je-li vysoká, je třeba ji léčit, protože se pak podepisuje na vzniku civilizačních nemocí. K nim patří i ztučnění jater.
Je nutné si uvědomit, že riziko vzniku steatózy je vyšší u pacientů s cukrovkou I. i II. typu. Někdy se ztučnění jater objevuje i u těhotných žen nebo při léčbě kortikoidy, případně při otravě muchomůrkou zelenou.
Jak se ztučnění jater léčí
Na prvním místě je lékařem nařízena dieta s absolutním vyloučením alkoholu. Stravování by mělo být upraveno ve prospěch zdravých potravin. Omezit je nutné tučná a smažená jídla. Léčba je pak doplněna podpůrnými prostředky, které chrání játra před poškozením. V jídelníčku by neměla chybět zelenina, jako je brokolice, zelí a růžičková kapusta, jež pomáhají odstraňovat tuk z jater.
Výborné účinky má také léčivá bylina ostropestřec mariánský. Rozhodně je lepší ztučnění jater předcházet, než pak řešit následky nezdravého způsobu života, kterým ale bohužel v současné době žije poměrně hodně lidí.
Zdroj: Healthline