Ucpané tepny mohou závažné ohrozit vaše zdraví. Zásadním pilířem včasné léčby tohoto problému je včasné rozpoznání jeho tichých příznaků.
Tepny se mohou ucpat v důsledku nahromadění tukových látek na jejich stěnách. Jedná se o velmi závažný stav, který nemusí vždy způsobovat žádné příznaky, a proto zůstává často bez povšimnutí, dokud nezpůsobí komplikace, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice. Lidské tělo se však naštěstí často snaží vysílat určité tiché signály, které mohou před tímto problémem poukazovat, a proto se níže můžete seznámit se 4 nejčastějšími z nich. Více prozradila lékařka Payal Kohli.
Erektilní dysfunkce
Ucpané tepny mohou často zasáhnout váš sexuální život, a to zejména u mužů. Pokud je pro vás dosažení erekce obtížný nebo přímo nemožný úkol, může se jednat známku ucpaných tepen v pánvi, které se objevují dlouho předtím, než dojde k infarktu – mezi tímto problémem a diagnózou ischemické choroby srdeční u pacientů dochází v průměru tři až pět let, což je dostatečně dlouhá doba na to, abyste začali včas jednat.
Vypadávání vlasů a plešatost
Již několik studií poukázalo na to, že rozsáhlá plešatost na temeni hlavy je ukazatelem zvýšeného rizika tiché ischemické choroby srdeční, a to naprosto v každém věku. Stejně tak středně silná až silná plešatost a chronické vypadávání vlasů zdvojnásobuje riziko úmrtí na srdeční choroby u obou pohlaví.
Bolest lýtek při chůzi
Bolest lýtek při chůzi může být důsledkem aterosklerózy, obávaného onemocnění, které může zablokovat tepny v nohou. Jedná se proto o příznak, který vyžaduje okamžité lékařské vyšetření, přičemž opatrní by měli být zejména kuřáci. Lékař vám v tomto případě vyšetří puls v nohách a provede jednoduchá měření krevního tlaku a průtoku krve v nohách, aby potvrdil diagnózu.
Záhyb ušního lalůčku
Zvláštním indikátorem ucpaných cév či onemocnění srdce může být také záhyb ušního lalůčku (konkrétně šikmý záhyb v uchu, který se táhne od zvukovodu až ke spodnímu konci ušního lalůčku). Zpravidla se totiž může jednat o důsledek špatného prokrvení těla, a to včetně srdečních tepen.
Proč se vám ucpávají tepny
K ucpávání tepen dochází především v důsledku hromadění látek na vnitřních stěnách tepen. Tento stav se v medicíně nazývá ateroskleróza a jedná se o jednu z nejčastějších příčin ischemické choroby srdeční a dalších oběhových problémů. Toto onemocnění může postihnout kteroukoliv tepnu v těle, ovšem zpravidla se vyskytuje v tepnách, které zásobují krví srdce, mozek a nohy. Abyste snížili riziko ucpávání tepen, můžete do svého jídelníčku zařadit určité potraviny, které oběhový sytém naopak čistí. Mezi ty patří:
- Tučné ryby: losos, tuňák a sleď s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, které jsou zdrojem dobrých tuků a zabraňují tvorbě plaku v tepnách.
- Bobule a červené hrozny: tyto plody obsahují flavonoidy, které zastavují oxidaci špatného cholesterolu.
- Česnek: Snižuje krevní tlak a hladinu špatného cholesterolu.
- Jablka a grapefruit: Tyto plody obsahují pektin, který snižuje hladinu špatného cholesterolu, a draslík a hořčík, minerály podporující regulaci krevního tlaku.
- Špenát: Je bohatý na vitamíny A a C, které pomáhají předcházet ucpávání tepen, a draslík a foláty, které snižují krevní tlak.
- Olivový olej: Skvělý zdroj omega-3 mastných kyselin a antioxidantů.
Zdroj: Healthline