Každý z nás dostává svou dávku stresu každý den. Podívejte se, jestli ten váš není moc velký a zda na napětí nezačínáte doplácet svým zdravím.
Stres je stav duševního a emocionálního napětí způsobený nepříznivými okolnostmi. V životě se tomu nelze vyhnout. Určitá míra stresu je však v pořádku, protože většina z nás se s ním dokáže do určité míry vyrovnat. Horší je, když se množství stresu nahromadí nebo když se stres začne protahovat. Tehdy už na napětí nereaguje jen vaše duše a duševní pohoda, ale také vaše tělo, říká lékař Timothy J. Legg.
Vypadávají vám vlasy
Lidé obvykle ztrácejí asi 100 vlasů denně. Většina si toho ani nevšimneme. Někdy ovšem může výrazný stres vyvolat změnu běžných tělesných funkcí a způsobit vypadávání neúměrného množství vlasů, což může být alarmující. Normální vlasový cyklus může být narušen výrazným fyziologickým tlakem, který na tělo vyvíjí stres. Pokud tedy dochází k výrazným změnám ve vypadávání vlasů, je na čase podívat se, co tyto fyzické změny emocionálně způsobuje.
Trápí vás časté bolesti hlavy
Stres je považován za jednu z nejčastějších příčin bolestí hlavy. Může způsobovat nejen bolesti dočasné, ale i chronické. Studie potvrdily, že čím vyšší je stres, tím častější mohou být záchvaty bolesti hlavy. Bolesti vyvolané stresem se ovšem mohou týkat nejen hlavy, ale také krku a šíje. Mezi další časté příčiny patří nedostatek spánku, dehydratace, vysoký krevní tlak nebo nadměrná konzumace alkoholu. Než se tedy rozhodnete, že vás bolí hlava ze stresu, zkontrolujte, zda nemůže mít i jiné příčiny.
Nemáte trpělivost s ostatními
Jedním z prvních příznaků stresu je neschopnost trpělivosti a tolerance vůči ostatním. Pokud se rychle vztekáte nebo se rozčilujete, pravděpodobně vás v životě trápí příliš mnoho stresu. Není snadné vzít na svá bedra celý svět. Někdy musíme být zranitelní a požádat o pomoc. Nedostatek trpělivosti s ostatními i se sebou samým je znamením, že je třeba zpomalit a pohybovat se uvolněněji. Než však začnete svou špatnou náladu přičítat stresu, nechte si nejprve vyšetřit hladinu vitamínu D v krvi.
Špatně spíte a máte málo energie
Stres, který se vleče, je příčinou chronické únavy a pocitu nedostatku energie. Naopak akutní i chronický stres může narušovat spánek a ztěžovat usínání. A to ještě zhoršuje pocity vyčerpání a únavy. Než však obviníte stres z toho, že vás připravuje o energii, ověřte si nejprve, zda za to nemůže nedostatečná činnost štítné žlázy – proveďte si tento test: základní screeningový balíček štítné žlázy. Hypotyreóza se totiž může projevovat i tímto způsobem.
Cítíte změny libida
Mnoho lidí během stresových období zaznamená změny v chuti na sex. Ačkoli někteří lidé se stresu zbavují právě sexem, většina lidí reaguje na stres potlačením nebo úplnou ztrátou libida. To platí zejména v případě chronického stresu. Ženy trpící tímto stresem také uvádějí nižší míru uspokojení po pohlavním styku.
Vaše hmotnost kolísá
Když jsme vystaveni přílišnému stresu, buňky nemají dostatek kyslíku. Jíte příliš mnoho sladkostí? Nejíte dostatečně? Tělo je prostředek a to, jak s ním zacházíme, závisí na naší mentální schopnosti vypořádat se s problémy. Změny chuti k jídlu jsou normální součástí stresové reakce. Chronický stres však často vyvolává zvýšenou chuť k jídlu, proto má mnoho lidí tendenci jíst, i když necítí hlad. Lidé žijící v chronickém stresu mají tendenci trpět nadváhou.
Máte deprese a špatnou náladu
Některé studie naznačují, že chronický stres může vést k depresi. Na tento aspekt účinků stresu jsou náchylné zejména ženy a dospívající. Dlouhotrvající stres může vyvolat deprese také u lidí, kteří se již potýkají s emocionálními problémy. Je však důležité si uvědomit, že zde nehraje roli pouze stres. Podstatná je také rodinná situace, schopnost jedince zvládat napětí a regulovat emoce, pocit podpory v okolí, spokojenost s materiální a pracovní situací, hormonální rovnováha, užívané léky atd.
Zdroj: Healthline