Nadledviny jsou párové žlázy, které najdeme v horní části ledvin. Jsou složené z kůry a dřeně. Když selže jejich funkce, dochází ke vzniku Addisonovy choroby.
Pokud dojde k selhání 80 až 90 procent kůry nadledvin, vzniká Addisonova choroba. Při ní se snižuje tvorba hormonů – kortizolu a aldosteronu. Nemoc postihuje ročně zhruba pět osob ze sto tisíc. Trpěly jí i známé osobnosti, jako například Jane Austin, John F. Kennedy. Nemoc poprvé popsal britský lékař Thomas Addison. Jaké jsou příčiny vzniku a typické symptomy této nemoci? Více prozradila lékařka Alana Biggers.
Proč Addisonova choroba vůbec vzniká
Existují dva typy Addisonovy choroby. Buď je chyba v nadledvinách, pak hovoříme o primární nedostatečnosti ledvin. Nebo je problém v hypofýze, což způsobuje sekundární nedostatečnost nadledvin. Příčinou vzniku nemoci je destrukce tkáně nadledvin, která může být způsobena zánětem, infekcí (meningokokem), metastázemi i autoimunitní degenerací, genetikou. Na vině může být i AIDS, TBC v nadledvinách či krvácení v nadledvinách.
Jaké jsou příznaky Addisonovy choroby
Při onemocnění touto nemocí pacient pociťuje chronickou slabost a ochablost svalů, trpí nechutenstvím a nutkáním ke zvracení. Mívá průjem, nízký krevní tlak, může mu tmavnout pokožka, je podrážděný, depresivní a objevuje se u něho hypoglykémie. Diagnostika nemoci se provádí skrze krevní testy, při nichž je zjištěna nižší koncentrace sodíku a vyšší koncentrace draslíku v krvi.
Jak se Addisonova choroba léčí
Je třeba si uvědomit, že Addisonova choroba je závažné onemocnění, které neléčené vede ke smrti. Organismu totiž chybějí životně důležité hormony. Proto léčba spočívá v podávání těchto hormonů, případně NaCl a tekutin. Náhrada hormonů musí být trvalá. Jestliže se nemoc začne léčit včas, jsou vyhlídky pacienta většinou velmi dobré a ten se může těšit z plnohodnotného života.
Zdroj: Healthline