Sluch je jedním z důležitých smyslů. Když dojde k jeho poškození, život člověk je tím výrazně negativně ovlivněn. I proto je třeba se o sluch dobře starat.
Nemoci uší se projevují varovnými příznaky, které není radno podceňovat. Může dojít k nevratnému poškození sluchu a ke vzniku nedoslýchavosti nebo hluchoty. Málokdo chce dopadnout jako hudební skladatel Bedřich Smetana, který byl na stáří zcela hluchý. Všímejte si proto příznaků, které naznačují, že je s vaším sluchem něco v nepořádku, radí lékařka Nicole Leigh Aaronson.
Zánět středního ucha
Toto bolestivé onemocnění se objevuje zejména u malých dětí, kdy se při nachlazení z nosu a nosohltanu do středního ucha dostanou bakterie. Dochází k otoku Eustachovy trubice a vzniklá zánětlivá tekutina nemůže odtékat a tlačí na ušní bubínek. To způsobuje velkou bolest. Velmi často je třeba provést propichnutí bubínku a odsátí této tekutiny, čímž dojde i k úlevě od bolestí. Neléčený zánět středního ucha může vést až k těžkému poškození sluchu.
Velký hluk sluchu škodí
Všudypřítomný hluk je běžným jevem moderní doby. Hluk způsobuje doprava, průmysl, ale také puštěná hudba v supermarketech. Je-li hladina hluku vyšší než 55 decibelů, dochází k jejímu negativnímu účinku na lidský organismus. Hluk vyšší než 80 decibelů může trvale poškodit buňky vnitřního ucha. Poškození sluchu nadměrným hlukem se neprojevuje okamžitě, ale plíživě.
Čištění uší
K vyčištění uší se běžně používají vatové tyčinky. Jejich použití ale není právě bezpečné, protože zatlačují ušní maz hlouběji do ucha. Pak vzniká mazová zátka, kterou umí odstranit většinou jen lékař. Ucho má přitom velkou samočisticí schopnost, takže každodenní čištění není zapotřebí. Stačí jen jedenkrát do týdne ho vyčistit pomocí olejových kapek, které jsou na čištění uší určené.
Zdroj: Healthline