Tasemnice žijí parazitickým způsobem života. Jedná se o bezobratlé živočichy, kteří parazitují zejména u obratlovců. Nejčastěji se nacházejí ve střevě.
Nakažení se tasemnicí v současné době, kdy je maso z porážky veterinárně kontrolováno, není tak rozšířené. Přesto se ročně tímto červem několik lidí nakazí. Většinou k tomu přispívá nedostatečně tepelně upravené vepřové, případně rybí maso, kde se tasemnice nejčastěji vyskytuje, říká lékařka Jill Seladi-Schulman.
Jak tasemnice vypadá
Tasemnice jsou červi s plochým tělem. Žijí v tenkém střevě svého hostitele, kde se pomocí hlavičky s přísavnými rýhami, háčky a přísavkami přichytí na sliznici. Dospělá tasemnice má hlavičku a článkové tělo s 1 000–2 000 články. Může dosahovat délky od 3 do 12 metrů. Každý článek přitom obsahuje kompletní sadu pohlavních orgánů. Články odcházejí stolicí ven.
Životní cyklus tasemnice
Zralé články tasemnice s oplodněnými vajíčky se postupně oddělují od těla a dostávají se do vnějšího prostředí, třeba na trávu společně s výkaly. Tam je pozře mezihostitel, nejčastěji skot. U něho se články tasemnice dostávají do svaloviny a do orgánů. Definitivním hostitelem tasemnice bývá člověk, který se nakazí pozřením špatně tepelně upraveného masa. Nejčastěji se jedná o tasemnici bezbrannou.
Příznaky nakažení tasemnicí
Při nakažení tasemnicí se mohou objevit gastrointestinální potíže, jako je bolest břicha, průjem, zácpa, nevolnost a hubnutí. Diagnostika se provádí odebráním vzorků stolice z konečníku. K léčbě se používá nejčastěji niclosamid.
Jak se nenakazit tasemnicí
Při nákaze tasemnicí sehrává významnou roli nedokonale tepelně připravené vepřové nebo rybí maso. Je proto zapotřebí si na to dávat pozor. Živočišné produkty tohoto druhu je nutné vařit minimálně při teplotě 50 °C, raději ale více. Nestačí je však povařit, podusit, či osmažit krátkou dobu. Lepší je přidat na čase a neriskovat nákazu.
Zdroj: Healthline, Healthline