Ač se to nezdá, tak zrovna ušní maz dokáže o vašem zdraví ledacos prozradit. Dobře ho proto pozorujte, abyste zjistili, jak na tom jste.
Ani vám v koupelně pravděpodobně nechybějí tyčinky do uší, jimiž si zvukovod čistíte. Na vatě pak zůstává ušní maz. Jeho zbarvení byste si měli všímat, protože naznačuje, jestli je vše v pořádku, nebo se někde objevil nějaký problém, říká lékařka Cynthia Taylor Chavoustie.
Co je vlastně ušní maz
Ušnímu mazu se jinak říká cerumen. Vytvářejí ho potní žlázy, jež jsou umístěné ve zvukovodu, ze směsi cholesterolu, lanosterolu, skvalenu, odumřelé vrstvy pokožky a nečistot. Za úkol má chránit ucho, zejména kůži, před vznikem nepříjemných infekcí, prachem z ovzduší a cizími tělesy. V uchu také udržuje stálé prostředí, hlavně vlhkost.
Barva a konzistence ušního mazu
Na konzistenci ušního mazu je zajímavé to, že existují geneticky dva odlišné typy. Dominantní je vlhký typ a recesivní je suchý typ. Asiaté a domorodí Američané mívají suchý typ ušního mazu, zatímco běloši a Asiaté vlhký. Tato informace je důležitá hlavně pro antropology. Barva ušního mazu zase může prozradit, co se ve vašem těle právě odehrává.
- Světle žlutá barva: Ušní maz této barvy mívají především malé děti, u nichž je produkce mazu větší než u dospělých osob. Tím, že je ušního mazu více, tím je také světlejší. S věkem se to mění.
- Šedá barva: I když je ušní maz zabarven do šedého odstínu, stále se jedná o fyziologický stav, kterého se netřeba obávat. Jeho zbarvení vzniklo pravděpodobně nečistotou z ovzduší. Jestliže ale šedý ušní maz svědí, pak se může jednat o ekzém.
- Tmavá barva: Je možné, že se hodně potíte. Tento maz dost zapáchá, ale stále se nejedná o nic mimořádného.
- Nazelenalá barva: Tato barva může naznačovat, že se ve vašem uchu usídlila infekce.
Zdroj: Healthline