Dnes si každý druhý Čech stěžuje na problémy se spánkem, což je nebezpečné. Jeho nedostatek zvyšuje riziko mnoha onemocnění.
Nedostatek spánku má negativní dopad na vaše zdraví. Spánek kratší než šest hodin denně zvyšuje pravděpodobnost předčasného úmrtí o 12 %. Na problémy se spánkem si častěji stěžují ženy. Nedostatek spánku je celosvětovým trendem a přestože se mnozí lékaři domnívají, že množství spánku je individuální záležitostí, upozorňují, že existují fyziologické limity minimální délky spánku potřebné k tomu, aby si tělo plně odpočinulo. Podle odborníků je spánek kratší než 5 hodin příliš krátký a optimální délka by měla být 7–8 hodin, potvrzuje doktorka Stacy Sampson,
Proč potřebujete spát?
Existuje mnoho teorií. Některé tvrdí, že během spánku si třídíte zapamatované zážitky z předchozího dne, věci, které jste se naučili. Jiní opakují, že spánek reguluje hormony. Další zase tvrdí, že spánek umožňuje regeneraci všech buněk v těle. To však neznamená, že během spánku vaše tělo přestává fungovat. Naopak v mozku, žlázách s vnitřní sekrecí, trávicím traktu, oběhovém a dýchacím systému probíhá neustálá činnost.
Například mozková kůra není schopna se na noc vypnout. Je v neustálé pohotovosti reagovat v případě potřeby na náhlý podnět, který vás vytrhne ze spánku. Regenerace mozkových buněk vyžaduje, aby byly zásobovány stejným množstvím glukózy a kyslíku jako během dne. Proto musí fungovat životně důležité orgány. Srdce pumpuje konstantní množství krve, plíce se plní kyslíkem, nadledvinky produkují kortizol, jehož nejvyšší koncentrace se v těle objevuje těsně po probuzení.
Sekrece prolaktinu se také zvyšuje s postupující nocí a maxima dosahuje ráno. Žaludeční šťáva se během spánku tvoří v menším množství, ale u lidí s vředovou chorobou se její množství několikanásobně zvýší, což může vést k náhlému zhoršení onemocnění.
Jaké jsou důsledky nedostatku spánku?
Je jich skutečně mnoho. Některým z nich se může zdát těžké uvěřit. Čemu tedy musíme čelit, když pravidelně nespíme?
Porucha myšlení
Nadměrná ospalost narušuje paměť, schopnost myslet a zpracovávat informace. Negativně ovlivňuje rozhodování nebo pozornost. Lidé s nedostatkem spánku řeší logické nebo matematické problémy výrazně hůře než lidé odpočatí. Mnohem častější je také podivné chování, jako je ponechání klíčů od bytu v lednici.
Emoční labilita
Lidé s nedostatkem spánku se vyznačují značnou podrážděností. Na obtížné situace reagují přehnaně a často se rozčilují nebo uzavírají do sebe. Jsou neustále rozrušení, což neprospívá dobrým mezilidským vztahům. Nespavost zdvojnásobuje možnost vzniku deprese. Předběžný výzkum dále naznačuje, že léčbu poruch spánku lze úspěšně využít k léčbě depresivních příznaků.
Rychlejší stárnutí
Nedostatek spánku je spolu s obezitou a dalšími nemocemi jednou z nejčastějších příčin demence. Dlouhodobý nedostatek spánku může vést k předčasné smrti, protože metabolismus nefunguje správně.
Zdroj: Healthline