Pokud je infekce močových cest léčena včas, lze ji rychle odstranit. V opačném případě může způsobit zdravotní potíže, například problémy s ledvinami.
Infekce močových cest je způsobena mikroby, jako jsou plísně, viry a bakterie. Ačkoli má tělo mnoho přirozených obranných mechanismů, některé bakterie mají schopnost přichytit se na sliznici močových cest a proniknout do močové trubice, močového měchýře a ledvin. Nejčastěji jsou infekce močových cest způsobeny bakteriemi E. coli, které se mohou vyskytovat ve střevech, vaginálních dutinách, v okolí ústí močové trubice a v močových cestách, říká lékařka Stacy A. Henigsman.
Co způsobuje zánět močových cest
Jak jistě tušíte, bakterie jsou zodpovědné za záněty močových cest a do těla se mohou dostat různými způsoby. Na vině může být například špatná hygiena, která je často příčinou zánětu močového měchýře u starších lidí. Bakterie se do těla mohou dostat i při použití veřejných toalet nebo bazénu, přičemž ženy jsou vzhledem ke své anatomii ohroženy nejvíce.
Jakýkoli zákrok na močových cestách, například katetrizace, rovněž přispívá k infekci, protože může vést k mechanickému, samozřejmě neúmyslnému zanesení bakterií do močových cest. Takové účinky mají i situace, kdy se močový měchýř nemůže řádně vyprázdnit, tj. těhotenství, hypertrofie prostaty u starších mužů a sestup dělohy u starších žen.
Velmi důležitou příčinou množení bakterií v močových cestách je také celkové oslabení organismu a špatná imunita, například v důsledku dlouhodobého užívání antibiotik. K onemocnění může dojít také v důsledku přenosu bakterií při pohlavním styku. Příčin je tedy tolik, že často není možné zánětu močového měchýře účinně předcházet – a jakmile se příznaky objeví, je třeba jednat.
Příznaky zánětu močového měchýře
Příznaky tohoto onemocnění se projevují především bolestí břicha v nadbřišní oblasti, která může mít vysokou intenzitu. Může se také objevit nepříjemný pocit při močení. Charakteristické je také častější močení a zvýšený tlak na močový měchýř. Pro zánět je také typická mírná přetrvávající horečka, jež obvykle nepřesahuje 38 stupňů. Zdaleka nejcharakterističtějším příznakem je však bolest močového měchýře, kterou nelze podceňovat.
7 návyků, které vás ochrání
Zánět močových cest někdy přejde sám od sebe, zejména v asymptomatické formě, ale když se objeví nepříjemné příznaky, nikdy by se neměly podceňovat, ale problém by se měl okamžitě začít léčit. Především je důležité přijímat velké množství tekutin, přibližně 2 litry denně, a často vyprazdňovat močový měchýř. To pomůže vyplavit bakterie v močových cestách, které jsou zodpovědné za zánět. Důležité je také dodržovat dobrou osobní hygienu, protože do močové trubice se mohou dostat bakterie.
Pijte dostatek vody
Pití velkého množství vody vás přiměje k častějšímu močení, což pomůže vyplavit škodlivé bakterie z močové trubice. Lékaři doporučují vypít minimálně jeden a půl litru vody denně. V případě podezření na potíže s močovým ústrojím toto množství klidně zdvojnásobte. Vhodnou alternativou mohou být čaje s obsahem brusinek, rakytníku nebo zlatobýlu.
Dodržujte hygienu před a po sexu
Tímto způsobem se sníží pravděpodobnost infekce močových cest. Močení a mytí oblasti genitálií před a po sexu vám pomůže odstranit bakterie, které se mohly dostat do močové trubice. Tato zásada je velice důležitá.
Udržujte své genitálie v suchu
Pokud po sportu strávíte dlouhou dobu ve vlhkém spodním prádle, bakterie se rychleji množí. Obecně platí, že teplé a vlhké prostředí podporuje rozvoj bakterií, proto je nezbytné udržovat genitálie v čistotě a suchu. Nejvíce vám uškodí, pokud budete setrvávat větší množství času v mokrých plavkách. Proto se doporučuje ihned po plavání se převléknout, a to platí i v horkém počasí.
Dbejte na správný postup hygieny
Ženským nepsaným pravidlem je, že je třeba vždy otírat genitálie směrem zepředu dozadu. To je důležité zejména v případě, že jste vykonali velkou potřebu. Pokud se totiž na toaletě utíráte opačným směrem, mohou se bakterie z konečníku snadno dostat do pochvy.
Dejte pozor na dámské hygienické výrobky
Často jsou parfémované a obsahují chemické látky, které jsou škodlivé pro vaginální flóru. V případě menstruace samotné vložky a tampony způsobují náchylnost k vytvoření infekce močových cest. Proto je potřeba zejména v tomto období dbát na zvýšenou hygienu a případně vyhnout se těmto výrobkům a zvolit šetrnou alternativu.
Vyhněte se dráždivým potravinám
Při infekci močových cest byste se měli vyvarovat kofeinu, alkoholu, kořeněných jídel, nikotinu, sycených nápojů, umělých sladidel a všech potravin, které mohou dráždit močový měchýř. Jezte zdravé potraviny, jež prospívají zdraví vašeho zažívání.
Užívejte vitamín C
Vitamín C zvyšuje kyselost moči, zabraňuje růstu bakterií E. coli a zlepšuje funkci imunitního systému. Většině bakterií se v kyselém prostředí nedaří. Kromě toho se při konzumaci vitamínu C vytváří kyselina dusičná, která je toxická pro škodlivé bakterie.
Zdroj: Healthline