Říká se, že oči jsou zrcadlem duše. To je pravda, ale mohou být také zrcadlem těla. Vypovídají totiž hodně o našem zdraví a o tom, jakým nemocem čelíme.
Když jste byli u lékaře, pravděpodobně jste si nechali i vyšetřit oči. Ukázalo se, že lékaři mohou identifikovat mnoho zdravotních problémů pouhým pohledem na vaše oči. Rohovka, duhovka, zornice, čočka, sítnice a zrakový nerv o vašem zdraví říkají mnohem více, než si dokážete představit. Pohledem do očí je oční lékař schopen diagnostikovat i systémová onemocnění. Pokud tedy chcete mít zdraví pod kontrolou, neměli byste změny na očích ignorovat. Co mohou způsobovat? Více prozradila lékařka Rosa A. Tang.
Oteklá oční víčka
Jednou z příčin nateklých očník víček může být zadržování tekutin spojené s onemocněním ledvin nebo srdce, nedostatečně aktivní štítnou žlázou nebo vysokým krevním tlakem. Oči často natékají v případě nachlazení, zejména pokud jsou postiženy také dutiny. Nateklé oči může způsobovat i dehydratace.
Nažloutlé oči
Při odumírání červených krvinek dochází k jejich rozpadu a uvolňování chemické látky zvané bilirubin. Tuto látku odstraňují játra, ale pokud tento orgán nepracuje správně, bilirubin se začne hromadit v kůži a sliznicích a zbarvuje je do žluta.
Vypouklé oči
Hypertyreóza nastává, když štítná žláza začne produkovat příliš mnoho tyroxinu a trijodtyroninu. Tato porucha obvykle způsobuje velký nedobrovolný úbytek hmotnosti, vypouklé oči, třes, vypadávání vlasů a nervozitu.
Žluté skvrny kolem rohovky
Tukové usazeniny se mohou hromadit mimo rohovku a vytvářet skvrny nebo prstence. Tento stav může být ukazatelem toho, že hladina vašeho cholesterolu v krvi je poměrně vysoká. Neváhejte se proto obrátit na lékaře.
Růžové oči
Rohovka (tenká blanka pokrývající bílou část oka kolem zornice) se zabarví do krvava nebo celá zrůžoví, i proto se nemoc v angličtině označuje jako „růžové oko“. Budete tedy po jistou dobu vypadat jako upír – tím se ale nenechte příliš znepokojovat. Zánět spojivek obvykle asi po týdnu odezní.
Pokleslá oční víčka
Ptóza očních víček, nazývaná také blefaroptóza, je trvalé poklesnutí horního víčka. Příčinou je autoimunitní porucha (myasthenia gravis), nádor nebo neurologický problém. Často je doprovázena slabostí a necitlivostí obličeje, paží a dalších částí těla.
Krví zalité oči
K zarudnutí očí může dojít při rozšíření cév a následnému zvýšenému proudění krve. Vnější část oka, která je normálně bílá, pak zčervená a vytvoří hustě propletenou síť rudých žilek. Zarudnutí očí může vyvolat i silné kýchání a kašlání nebo časté mnutí očí. Pokud zarudnutí nezmizí do dvou týdnů a přidají se k němu příznaky jako intenzivní svědění, závratě nebo pálení, měli byste své obtíže konzultovat s očním lékařem.
Cukání v oku
Ve většině případů jsou mimovolní pohyby očí, kterým se běžně říká „záškuby“, neškodné. Mohou se objevit v důsledku stresu, kouření nebo nadměrné konzumace alkoholu či kofeinu. Je však také příznakem autoimunitního onemocnění zvaného roztroušená skleróza, proto je nejlepší navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.
Suché oči
Suché oko je označení pro stav charakterizovaný nedostatkem slz. Slzy jsou pro správnou funkci zraku nepostradatelné, zvlhčují rohovku a spojivku, udržují oko čisté a chrání ho před infekcí, alergeny, škodlivinami z prostředí a jinými cizorodými látkami. K tomu obvykle dochází po dlouhé době strávené u počítače. Může také souviset s některými formami artritidy.
Rozmazané vidění
U lidí s cukrovkou se tento příznak může vyskytnout, pokud nemají správně kontrolovanou hladinu cukru v krvi. Glukóza v krvi ovlivňuje nervy a cévy a způsobuje diabetickou retinopatii a neuropatii. To v závěru může způsobit rozmazané vidění.
Bolest očí
Oči vás mohou bolet z různých důvodů, například kvůli glaukomu, zánětu spojivek nebo migréně. Někdy však je bolest očí způsobena závažným onemocněním. Bolest očí se vyskytuje při stresu, únavě, vysokém krevním tlaku, migrénách, onemocnění dutin, ale také při glaukomu nebo rakovině očí.
Zdroj: Ocular Manifestations of Systemic Disease – Study