Jsou na pohled velice krásné, avšak smrtící. Někdy může konzumace jediného semínka vést k úmrtí do 48 hodin. Poznejte sedm prudce jedovatých rostlin.
Při procházce přírodou vždy existuje možnost, že na své cestě narazíte na jedovatou rostlinu. Zatímco dospělí kolem ní pravděpodobně jen projdou, děti si ji mohou chtít prohlédnout zblízka nebo si ji vybrat k snědku. Proto je užitečné mít představu o tom, na které rostliny si dát pozor a kterým se vyhnout, říká botanička Melissa Petruzzello.
Pryskyřník
Pryskyřník se vyskytuje hlavně na vlhkých loukách, v bažinách a vodách, ale také v lesích, na suchých pastvinách a v horách. Většina druhů je považována za jedovaté rostliny. Obsahují jedovatý protoanemonin, který má narkotický účinek na nervový systém. Během sušení se rozkládá. Rostliny mají charakteristickou vůni a štiplavou chuť.
Rozpuk jízlivý
Celá rostlina je prudce jedovatá, zejména stonek a oddenek. Obsahuje jedovatý vícenenasycený alkohol cikutoxín. I požití malého množství této rostliny způsobuje velice těžkou otravu. Příznaky otravy se objevují rychle, a to do 20 minut po konzumaci. Jde o slinění, pálení v ústech, nevolnost, zvracení, rozšíření zornic, křeče, ztrátu vědomí a potíže s dýcháním. Smrt může nastat v důsledku ochrnutí dýchacího centra. Smrtelná dávka jsou 3 g oddenku.
Černý bez
Používá se jako léčivá, kosmetická, okrasná a jedlá rostlina. Konzumace nezralého a nezpracovaného ovoce však může vést k otravě. Způsobuje bolesti hlavy, slabost, bolesti břicha a někdy i epileptické záchvaty. Možné jsou také srdeční nebo respirační poruchy.
Oleandr obecný
Má rád teplé a vlhké podnebí a vyskytuje se v celé oblasti Středozemního moře od Maroka a Portugalska až po Asii. Má tmavě zelené husté listy a krásné voňavé květy v odstínech růžové, fialové, červené a bílé. V České republice se většinou pěstuje v květináčích. Ačkoli má léčivé účinky, je také prudce jedovatý.
Oleandrin obsažený v rostlině ve větších dávkách způsobuje necitlivost v ústech, nevolnost, zvracení, srdeční poruchy, rozšíření zornic a dušnost. Smrt může nastat i po požití jednoho listu během 24 hodin. Jedovatý je také kontakt s mléčnou šťávou a kouřem z hořících rostlin. Temná tvář oleandru je známá již dlouho – už ve starověkém Řecku, Římě a Indii se rostlina používala ke spáchání sebevraždy. Surovina se používala i k výrobě jedu na krysy.
Oměj
V České republice roste ve volné přírodě více než tucet druhů a všechny jsou chráněné. Pěstuje se k dekorativním účelům pro své krásné fialové květy. Je to vysoká a nápadná rostlina. Pro své toxické vlastnosti se běžně označuje jako mořidlo. Způsobuje srdeční arytmii, znecitlivění těla, problémy se zrakem a smrt.
Křídlatka bílá
Rostlina je prudce jedovatý plevel a všechny její části jsou nebezpečné. K náhodné otravě někdy dochází u dětí a dospívajících, kteří experimentují s narkotiky. Pro malé dítě je požití 5 až 10 semen smrtelné. Pro dospělého člověka je to dávka 15–25 semen. Hlavní látky důležité pro průběh intoxikace jsou L-histokyanamin a L-skopolamin a v menší míře atropin.
Bolševník Sosnowského
Jedná se o agresivní invazní rostlinu, kterou je velmi obtížné vymýtit. Způsobuje degradaci přírodního prostředí a omezuje přístupnost oblasti. Furanokumariny obsažené ve vodnaté míze a ve výměšku žláznatých chlupů představují hrozbu pro lidské zdraví. Při styku s kůží a za přítomnosti slunečního záření způsobují tyto sloučeniny popáleniny 2. a 3. stupně. Příznaky se objevují již několik minut po kontaktu s rostlinou.
Zdroj: Britannica, BalconyGardenWeb