Jestliže vás trápí viditelné a rozšířené póry na tváři, nemusíte kupovat drahé kosmetické přípravy nebo se vydat na kliniku dermatologie. Stačí otevřít šuplík v kuchyni.
Ačkoliv jste to pravděpodobně netušili, tím zázračným pomocníkem v péči o problematickou pleť je jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný. Jedná se o oblíbený prostředek, který najdete prakticky v každé kuchyni. Používá se k pečení, v poslední době je také oblíbeným čisticím prostředkem, neutralizuje nepříjemné zápachy a v neposlední řadě může být skvělým kosmetickým spojencem. Přesvědčte se sami, doporučuje lékařka Cynthia Cobb.
Jak maska z jedlé sody působí na pleť
Je třeba vědět, že masku z jedlé sody byste neměli používat, pokud máte citlivou a suchou pleť. Použití jedlé sody může způsobit podráždění a zarudnutí. Kosmetika na bázi jedlé sody bude nejlépe vyhovovat lidem s mastnou a smíšenou pletí. Než si však na obličej nanesete masku nebo peeling z jedlé sody, vyzkoušejte si na zápěstí nebo jiné malé části pokožky, zda vás přípravek nedráždí.
Maska z jedlé sody se doporučuje na pleť se sklonem k akné a také na černé tečky. Má dezinfekční, stahující a osvěžující účinky. Nepoužívejte ji však častěji než dvakrát týdně, abyste si příliš nevysušili obličej, a to i v případě, že máte mastnou pleť. Maska z jedlé sody stahuje kožní póry, čistí pleť, normalizuje sekreci kožního mazu a jemně bělí a zesvětluje jizvy, např. po akné.
Jak si vyrobit masku z jedlé sody
Nejjednodušší je vytvořit masku z jedlé sody a kokosového oleje. Bude mít čisticí účinky. Nejlepší je připravit ji v poměru 1 polévková lžíce kokosového oleje a 1 polévková lžíce jedlé sody. Soda bikarbona pomáhá čistit pokožku a kokosový olej má zklidňující a uklidňující účinky. Další variantou masky z jedlé sody je kombinace 2 lžic jedlé sody a 2 lžic vody. Masku ve formě bílé pasty naneste na místa, která potřebují obzvláště vyčistit. Po několika minutách přípravek smyjte vlažnou vodou.
Na černé tečky si také můžete připravit masku z jedlé sody. Maska z jedlé sody na černé tečky má antiseptické účinky, odstraňuje nečistoty a odmašťuje. Má také jemný exfoliační účinek na pokožku a čistí póry. K přípravě použijte 2 lžíce želatiny, 1 lžíci mléka a 1 lžíci jedlé sody. Smíchejte uvedené ingredience v míse a zahřívejte je ve vodní lázni, dokud se rovnoměrně nespojí. Jakmile masku nanesete na obličej a trochu zaschne, budete ji moci celou sloupnout.
Zajímavým řešením je maska z jedlé sody a citronové šťávy, která odstraňuje zabarvení pleti. K přípravě budete potřebovat 2 lžíce jedlé sody a 1 lžíci citronové šťávy. Takto připravená maska pomůže odstranit zabarvení pleti způsobené akné.
Jaké účinky má maska z jedlé sody?
Lidé, kteří pravidelně používají masku z jedlé sody, zjistili, že má velmi dobré výsledky. Zbarvení způsobené akné je redukováno, pleť je jemnější, hladší a získává zpět svůj lesk a póry se zužují. Maska z jedlé sody je proto vynikajícím pomocníkem v péči o obličej, zejména pokud máte pleť mastnou či smíšenou nebo sklon k tvorbě skvrn.
Jaká zvláštní opatření je třeba dodržovat
Pokud máte suchou, citlivou pleť nebo pleť náchylnou k alergiím a podráždění, raději si masku z jedlé sody nevyrábějte. Navzdory mnoha pozitivním vlastnostem u vás může vyvolat podráždění pokožky a nepříjemné zarudnutí. Vezměte v úvahu také skutečnost, že jedlá soda má mírně exfoliační účinek na pokožku.
Jedlá soda je poměrně silný prostředek. Má mírně žíravé a kyselinu neutralizující vlastnosti. Díky své alkalické reakci mírně zvyšuje pH pokožky. Pokud se tedy rozhodnete použít masku z jedlé sody, a to i na mastnou a smíšenou pleť, naneste ji nejprve na neviditelnou a malou oblast pleti. Počkejte 24 hodin. Pak zjistíte, zda budete mít nějaké vedlejší účinky nebo podráždění.
Masku nepoužívejte častěji než jednou nebo dvakrát týdně. Častější aplikace může poškodit pokožku a zhoršit kožní problémy. Pokud dojde k podráždění pokožky, ať už k zarudnutí kůže, otoku nebo pocitu pálení, přestaňte masku používat.
Zdroj: Healthline