Hořčík je potřebný k regulaci více než 300 různých reakcí v těle, včetně stavby kostí a nervové regulace. Průzkumy ale bohužel ukázaly, že mnoho lidí má vážný nedostatek tohoto minerálu.
Neustálá únava, svalové křeče a záškuby očních víček – s tím, jak nedostatek hořčíku ovlivňuje organismus, se pravděpodobně setkal každý. Zajímavé je, že je velmi snadné vyplavit hořčík z těla, což se může bolestivě projevit zneužíváním některých produktů s močopudným účinkem. Jaké jsou první příznaky nedostatku hořčíku a proč bychom neměli podceňovat signály vysílané tělem? Více prozradila lékařka Avi Varma.
Příznaky nedostatku hořčíku
Nedostatek hořčíku, známý také jako hypomagnezémie, je velmi častým zdravotním problémem. Problémy s normální hladinou hořčíku v těle mají především lidé s chronickými onemocněními, cukrovkou nebo nadměrnou konzumací alkoholu. V některých případech může být nedostatek hořčíku podceňován, protože příznaky se obvykle objeví až ve chvíli, kdy je jeho hladina velmi nízká a účinky velmi nepříjemné.
Pokud u sebe pozorujete první příznaky nedostatku hořčíku, neotálejte a nechte si udělat potřebná vyšetření. Neléčený nedostatek může vést k vážným zdravotním následkům.
Bolesti hlavy
Přetrvávající bolest hlavy bez jakéhokoli onemocnění může být příznakem nedostatku hořčíku. Bolesti hlavy spojené s nízkou hladinou hořčíku často vedou k pulzujícím bolestem hlavy, které způsobují citlivost na světlo a zvuk.
Svalové křeče
Záškuby, třes a svalové křeče jsou nejzřetelnějšími příznaky nedostatku hořčíku. Podle odborníků k tomu dochází v důsledku zvýšeného průtoku vápníku nervovými buňkami, který nadměrně stimuluje svalové nervy. Když nás začnou chytat křeče, většina z nás rychle sáhne po doplňcích stravy s hořčíkem. Bylo však prokázáno, že doplňky hořčíku nejsou účinnou léčbou u starších lidí.
Oslabení kostí
Osteoporóza je onemocnění postihující především ženy. Vyznačuje se sníženou hustotou kostí nebo tzv. slabými kostmi, a tedy zvýšeným rizikem zlomenin. K riziku vzniku osteoporózy přispívá mnoho faktorů, mezi něž patří stárnutí a strava s nízkým obsahem vitamínů D a K. Nedostatek hořčíku je také jedním z faktorů vzniku osteoporózy.
Nevyrovnaná hladina cukru v krvi
Nedostatek hořčíku způsobuje vysokou hladinu cukru v krvi a zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Někteří lidé s cukrovkou dokonce zjistili, že užívání doplňků hořčíku může pomoci kontrolovat prudké zvýšení hladiny glukózy v krvi.
Vysoký krevní tlak
Nedostatek hořčíku může zvyšovat krevní tlak a být faktorem srdečních onemocnění a hypertenze.
Poruchy duševního zdraví
Dalším možným důsledkem nedostatku hořčíku jsou duševní stavy a poruchy. Jednou z nejčastějších komplikací nedostatku hořčíku je apatie. Vyznačuje se duševní otupělostí nebo nedostatkem emocí. Trvalé snížení hladiny hořčíku v těle může vést až k deliriu a kómatu. Nedostatek hořčíku zvyšuje riziko vzniku deprese a podporuje úzkost. U některých lidí může také způsobovat nervové dysfunkce a podporovat duševní choroby.
Únava a svalová slabost
Pokud máte tyto příznaky již delší dobu a únava přetrvává, může se jednat o příznak zdravotních problémů. Samotná únava však k diagnóze nedostatku hořčíku nestačí. Je nutné vyloučit jiné příčiny a provést laboratorní testy. Charakteristickým doprovodným příznakem může být svalová slabost, často způsobená tzv. myastenií gravis. Podle odborníků je slabost způsobena ztrátou draslíku ve svalových buňkách v důsledku nedostatku hořčíku a nerovnováhy minerálů v těle.
V čem najdete hořčík?
Naštěstí je velmi snadné najít způsoby, jak hořčík přirozeně zařadit do svého jídelníčku, protože mnoho potravin je na tuto základní živinu bohatých. Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří: čočka, fazole, mandle, tofu, kešu oříšky, banány, avokádo, ovesné vločky, kakaový prášek, tmavá listová zelenina, dýňová semínka či vlašské ořechy.
Zdroj: Healthline