Onychomykóza je chronické onemocnění, které stále způsobuje obtíže. Navzdory širokému povědomí tyto infekce stále vyvolávají ve společnosti obavy, snižují kvalitu života a způsobují mnoho problémů.
Onychomykóza je vědecký termín, který popisuje základní infekci nehtů houbou. Může se projevit ztrátou normální barvy nehtu nebo tím, že se část nehtu odloupne a nehtová ploténka zesílí. Jakýkoli prvek nehtové ploténky, včetně nehtové ploténky, nehtové matrix a těla nehtu, se může infikovat a pomalu se zhoršovat, pokud není léčen, říká lékařka Elaine K. Luo.
Jak se stanoví diagnóza
Je velmi důležité, aby byla diagnóza laboratorně potvrzena před zahájením léčby, a to z toho základního důvodu, že mnohdy nás klinický obraz nehtu zmate a léčbu zahájíme zbytečně. Mezi možné příčiny vzniku lézí na nehtech patří například lupénka nebo chronické poranění nehtů. V posledních letech se objevily novější, velmi rychlé a účinné techniky, které umožňují přesnou a citlivou diagnostiku onychomykózy, stejně jako nové způsoby léčby tohoto onemocnění.
Máte na nehtech plíseň? Nejste sami
V posledním desetiletí trpí na celém světě onychomykózou přibližně 5,5 % celkové populace. Jestliže vaše nehty vykazují níže uvedené příznaky, navštivte lékaře, aby vás vyšetřil. Plísňové infekce jakéhokoli druhu milují teplo, takže uzavřené boty jsou ideálním prostředím.
- Změna barvy nehtu (žlutá nebo bílá).
- Odlupování nehtů od kůže směrem dovnitř.
- Silný zápach nehtů.
- Shromažďování hmoty podobné sýrové plísni pod nehtem.
- Slábnutí a lámavost nehtů.
Jak se plísni vyhnout?
Obecně se má za to, že jde pouze o estetický problém, ale může vést k závažným zánětům hlubších vrstev kůže u starších dospělých a k vředům na nohou u pacientů s cukrovkou, protože je vstupní branou pro zárodky. Odstranění infekce je klíčem ke zlepšení vzhledu a vyhnutí se těmto komplikacím, ale ne vždy je to snadné. Nehty jsou totiž tvořeny keratinem, který je odolný vůči mnoha faktorům. Vzhledem k nedostatečnému přísunu léčiva do nehtů se výsledky léčby mohou projevit až za celý rok.
- Dbejte na to, aby vaše chodidla a nehty byly suché a čisté.
- Nechávejte je pravidelně odpočívat bez použití laků a lešticích prostředků, aby se mohly hydratovat a dýchat.
- U pedikérky nebo manikérky se ujistěte, že používá dobře sterilizované materiály a nástroje.
- Vyhněte se ve svém jídelníčku mnoha potravinám bohatým na cukr nebo bílé mouky a obiloviny.
Zdroj: Healthline, Healthline