Inkontinence postihuje až 30 % Češek. Jedná se o onemocnění, které výrazně snižuje komfort života a má negativní dopad na sexuální i společenský život.
Jedná se o nepříjemný problém, který pacientky vnímají jako něco trapného. Často je jejich stud tak silný, že se u lékaře ohlásí až po několika letech od prvních příznaků, tedy až když nemoc sama určuje jejich způsob a styl života a zasahuje do běžného fungování. Problém močové inkontinence navíc vyžaduje, aby si pacienti uvědomili, že se jedná o onemocnění, které se v případě neléčení zhoršuje a způsobuje nejen nepříjemné životní pocity, ale někdy i úplné vyřazení ze společenských aktivit, říká lékař Matt Coward.
Typy inkontinence u žen
Močová inkontinence je definována jako jakákoli ztráta moči, která není úmyslná. Ve skutečnosti se jedná spíše o příznak než o stav a může se projevovat ztrátou několika kapek moči nebo úplnou neschopností ji zadržet. Je třeba dodat, že druhou, závažnější překážkou správné diagnostiky a léčby močové inkontinence je nedostatek kvalifikovaných odborníků, kteří by k problému přistupovali komplexně. Jaké jsou známé typy inkontinence?
Inkontinence při námaze
Jedná se o ztrátu moči během cvičení, při kašli nebo kýchnutí. Je způsobena nedostatečnou podporou močové trubice a/nebo nedostatkem jejího svěrače a obvykle se objevuje, když je močový měchýř již plný. Je typická pro ženy po porodu nebo po menopauze. Vzniká v důsledku nadměrného tlaku v břiše, tedy například při kašlání, kýchání, zvedání těžkých břemen nebo také při smíchu.
Urgentní inkontinence
Jedná se o pocit, že pokud nepůjdete okamžitě na toaletu, „unikne“ vám moč. Je součástí syndromu hyperaktivního močového měchýře, který je charakterizován souborem příznaků. Dominuje jim nutkání na močení a časté močení. Velmi často se vyskytuje ve spánku. Kromě toho, že může vznikat v důsledku roztroušené sklerózy a dalších degenerativních onemocnění, diabetu, operace či úrazu, může být také následkem infekce močových cest.
Jaké jsou metody léčby močové inkontinence?
Léčba močové inkontinence závisí především na typu inkontinence a závažnosti onemocnění. Lékař by se měl vždy snažit zjistit příčinu poruchy a odstranit ji, pokud možno, nechirurgickou cestou. Standardně se léčba zahajuje fyzioterapií (Kegelovy cviky), která může být v případě potřeby doplněna elektrostimulací.
V případě močové urgence je velmi užitečná farmakologická léčba, zejména léky snižující napětí v močovém měchýři. Někdy pomáhá i jednoduchá změna životního stylu, jako je snížení (nebo zastavení) konzumace alkoholu a kofeinu, kouření nebo snížení hmotnosti.
Zdroj: Healthline, Healthline