Každý z nás se někdy pořezal na kůži, takovou situaci vždy zachrání srážení krve. Sraženiny zastaví krvácení a poté se obvykle rozpustí. Někdy se však může něco pokazit.
Pokud se krevní sraženina nerozpustí, může být nebezpečná a vést k závažným zdravotním potížím. Může se vyskytnout na cévách téměř v kterékoli části těla. Nejčastěji se tvoří v nohách, zejména pokud dlouho sedíte. Může se u vás objevit trombóza v tepnách, jež přivádějí kyslík krví ze srdce ke všem buňkám v těle. Výsledek může být opravdu vážný. Krevní sraženina může zablokovat přístup kyslíku k srdci, plicím nebo mozku a způsobit život ohrožující stav, například srdeční infarkt nebo mrtvici, říká lékařka Alana Biggers.
Žilní trombóza – co je to za stav?
Žilní trombóza je nebezpečné onemocnění, které v Česku každoročně postihne téměř 60 000 lidí. Nejvíce ohroženi jsou lidé starší 60 let, ale nezapomeňte, že zánět žil se může vyskytnout v každém věku. Tromboflebitida zahrnuje tvorbu krevních sraženin v žilách, jež způsobují ztížený nebo zastavený průtok krve. Tyto typy ucpání se obvykle vyskytují v hlubokých žilách – hlavně na stehnech a dolních končetinách a také na bocích. Stále častější jsou také případy trombózy jater.
Je třeba poznamenat, že sraženiny v žilách nejsou život ohrožující. Bohužel se často stává, že se sraženina oddělí od žilní stěny a dostane se do plicních cév. V takové situaci může dojít k plicní embolii a smrti, která nastane během několika sekund.
Příznaky žilní trombózy
Trombóza začíná zcela nepozorovaně – dochází k poškození stěn žil vystýlajících endotel, na které se pak lepí krevní buňky a vytvářejí sraženiny. Existuje však řada příznaků, jež by pro nás měly být varovným signálem rozvíjejícího se onemocnění. Jaké jsou příznaky v závislosti na místě vzniku krevní sraženiny?
Ruce a nohy
Pokud se krevní sraženina vytvoří v jedné z hlubokých žil na ruce nebo noze, hluboko pod povrchem kůže, může se jednat o tzv. hlubokou žilní trombózu (HŽT). Ta je nebezpečná, protože by se mohla dostat do srdce nebo plic. Pravděpodobnost vzniku hluboké žilní trombózy je vyšší, pokud jste se dlouho nehýbali, například po operaci nebo během dlouhé cesty letadlem.
V případě hluboké žilní trombózy se objevuje neutišitelná bolest nohou, která se zvyšuje při chůzi a ustupuje při zvedání končetiny nahoru. Můžeme si také všimnout otoku nohy a změněné barvy kůže (bledá nebo šedomodrá). Dalším charakteristickým příznakem je horečka, jež se vyskytuje i v případech plicní embolie. Důležité je, že jedna noha je teplejší a na dotek citlivější než druhá.
Plíce
Krevní sraženina v plicích obvykle začíná v hluboké žíle na paži nebo noze, odlomí se a cestuje do plic. Když se to stane, dostanete to, čemu se říká plicní embolie, extrémně nebezpečný stav. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud cítíte dušnost nebo potíže s dýcháním, bolí vás na hrudi, začnete kašlat a lapat po dechu a točí se vám hlava.
Mozek
Krevní sraženiny zde mohou být způsobeny usazeninami tuku na stěnách cév, které přivádějí krev do mozku. Nebo se někdy mohou vytvořit v důsledku úderu do hlavy, což vede k otřesu mozku. V jiných případech se krevní sraženina, jež začíná v jiné části vašeho těla, jako je hrudník nebo krk, může dostat do mozku a způsobit mrtvici. Pozor na tyto příznaky: problémy se zrakem nebo řečí, epileptický záchvat, celkový pocit slabosti
Břicho
Krevní sraženiny se mohou objevit v žilách, které odvádějí krev ze střev. Mohou být způsobeny stavy, jako je divertikulitida nebo onemocnění jater, nebo dokonce antikoncepčními pilulkami. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte problémy, jako je nevolnost nebo zvracení, silná bolest břicha, která může být horší po jídle, průjem, krvavá stolic či nadýmání.
Ledviny
Krevní sraženina ve vašich ledvinách jim může zabránit v odstraňování odpadu z vašeho těla. To může způsobit hypertenzi, nebo dokonce selhání ledvin. To je velmi nebezpečné, takže pozor na tyto příznaky: bolest v boku břicha, nohou nebo stehen, krev v moči, horečka, nevolnost nebo zvracení, hypertenze, náhlé silné otoky nohou, problém s dýcháním.
Zdroj: Healthline, Healthline