Hnědé skvrny na kůži, přestože se jim říká stařecké skvrny, mohou potrápit i mladší generace. Lze však nad nimi vyzrát. Vyzkoušejte tuto domácí léčbu.
Stařecké skvrny jsou malé ploché tmavé oblasti na kůži. Jsou různě velké a obvykle se objevují na místech, která jsou nejvíce vystavena slunci, jako je obličej, ruce, ramena a paže. Stařecké skvrny se také nazývají sluneční či jaterní skvrny a jsou velmi časté u dospělých nad 50 let, říká lékařka Amanda Caldwell. Mohou se však objevit i u mladších lidí, pokud tráví hodně času na slunci. Dobrou zprávou je, že nejsou nijak nebezpečné, a pokud vás trápí z estetického hlediska, lze je vybělit.
Jak vznikají stařecké skvrny
Stařecké skvrny jsou způsobeny nadměrnou aktivitou pigmentových buněk. Ultrafialové (UV) záření urychluje tvorbu melaninu, přirozeného pigmentu, který dodává pleti barvu. Stařecké skvrny se častěji objevují u starších lidí, protože jejich kůže byla dlouhá léta vystavena slunečnímu záření, může se však objevit i u mladších osob, zvláště pokud se sluní nadměrně.
Melanin se totiž po dlouhodobém či intenzivním slunění může začít shlukovat nebo ho pigmentové buňky začnou vytvářet nadměrné množství. A to právě způsobí vznik hnědých skvrn. Stařecké skvrny může způsobit také používání solárií. Pravděpodobnost vzniku stařeckých skvrn je vyšší, pokud jste se v minulosti často nebo intenzivně vystavovali slunci, nebo jste se opakovaně na slunci spálili. Vyšší pravděpodobnost vzniku je také u osob se světlou pletí.
Léčba stařeckých skvrn
Přestože stařecké skvrny mohou vypadat jako rakovinné nádory, nejsou nebezpečné. Běžné stařecké skvrny není třeba léčit, jsou jen známkou toho, že vaše kůže byla vystavena velkému množství slunečního záření a snaží se chránit před dalším poškozením sluncem. Pokud stařecké skvrny ještě nemáte, ale obáváte se jejich budoucího výskytu, nezapomeňte na používání kvalitního opalovacího krému a snažte se vyhýbat nadměrnému slunění.
V případě, že se tmavé skvrny již na kůži objevily, lze je odstranit zmrazením nebo ošetřením laserem s intenzivní pulzní světelnou terapií. Tato ošetření pomáhají ničit buňky produkující melanin, aniž by došlo k poškození povrchu kůže. Obvykle je třeba absolvovat dvě až tři sezení. Několik týdnů nebo měsíců po ošetření by měly skvrny začít blednout. Vedlejší účinky laserové terapie a terapie intenzivním pulzním světlem jsou malé, takže se nemusíte ničeho obávat
Domácí léčba stařeckých skvrn
Naštěstí ale existují i jiné způsoby, které můžete vyzkoušet – a nezatíží vaši peněženku tolik jako výše zmíněná kosmetická ošetření. Stačí vám k tomu jen pár ingrediencí, jež máte s nejvyšší pravděpodobností v kuchyni.
Nakrájejte žlutou cibuli a vložte ji do mixéru. Přidejte 1 dl jablečného octa a mixujte, dokud směs nebude hladká. Přelijte směs do uzavíratelné sklenice a uchovávejte ji v lednici. Nalijte trochu směsi na vatový tampon a naneste ji na skvrny. Aplikujte denně po dobu 2–4 týdnů na tmavá místa, dokud neuvidíte výsledky. Jedná se o bezpečnou a zcela přírodní metodu, která je šetrná k vaší pokožce, proto je potřeba více aplikací. Buďte proto trpěliví.
Zdroj: Healthline, Healthline, Healthline