Vaječné skořápky často končí jako odpad. To je ovšem veliká škoda, zbavujete se tak velmi důležitého zdroje vápníku, jenž je potřeba pro zdraví kostí.
Vaječné skořápky se skládají převážně z vápníku. Celých 96 % tvoří uhličitan vápenatý, zbylé části sestávají, mimo jiné, z minerálů, jako je například hořčík nebo fosfor. Je úplně jedno, zda je vejce větší či menší, obsah vápníku je vždy stejný. Jelikož jsou tak dobrým zdrojem tohoto důležitého minerálu, nedoporučuje se je vyhazovat do koše, i když si primárně myslíte, že jsou odpadem, říká lékař Atli Arnarson.
Recyklace vaječných skořápek
Kvalita vaječné skořápky závisí na krmivu a věku slepic. Čím starší slepice, tím tenčí skořápka. Skořápka je porézní, s přibližně 8–10 tisíci póry v každém vejci a obsahuje 90 % čistého vápníku, což je cenný minerál pro vaše svaly a kosti. Recyklace vaječných skořápek je tedy naprosto ideální pro vaše zdraví.
Vápník je jedním z nejdůležitějších minerálů, které děti i dospělí jedinci potřebují denně přijmout, ať už z jídla nebo z doplňků stravy, aby nedocházelo k jeho nedostatku v těle. Vápník je nejdůležitějším stavebním kamenem kostry a kostní tkáně. Zde je postup, jak s vaječnými skořápkami naložit, aby vám poskytly všechny své výhody.
Přeměna vaječných skořápek na prášek
Nejdříve opláchněte 12 vaječných skořápek v cedníku a nechte okapat. Dejte si pozor, aby z vajíčka zůstala blána. Poté vložte skořápky do hrnce s vroucí vodou a ujistěte se, že jsou všechny ponořené pod hladinou. Nechte 10 minut vařit, aby zmizely všechny bakterie. Následně vložte vaječné skořápky do pekáčku, rozložte je a troubu nastavte na 200 stupňů. Nechte 15 minut opékat.
Po upražení jsou velmi křupavé, nechte je vychladnout. Poté vhoďte skořápky do mixéru a rozdrťte je. Nyní jste získali zcela přirozený zdroj vápníku. Prášek můžete použít při vaření jako přísadu do jídel i do nápojů. Půl čajové lžičky obsahuje cca 400 mg vápníku. Dospělý, který se vyváženě a zdravě stravuje, přijme cca 800 mg vápníku denně. Mléčné výrobky obvykle představují největší zdroj.
Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine