Kurkuma není jen skvělým kořením, její léčivé účinky jsou známé již tisíce let a díky moderní vědě se mnoho z nich podařilo i vědecky potvrdit.
Kurkumu pravděpodobně znáte jako koření, které je součástí mnoha indických pokrmů. Kurkuma se však používá i jako přírodní lék, a to již 4 500 let. V indické ájurvédě je kurkuma uctívána pro své protizánětlivé účinky a schopnost léčit překrvení, rány, modřiny a další kožní onemocnění, včetně neštovic a pásového oparu. Kurkumu můžete jednoduše přidat do pokrmů obsahujícího maso a rýži, vynikající je také v polévkách. Lze ji rovněž smíchat s dalšími domácími ingrediencemi a připravit z ní lokální masti, říká lékařka Kathy W. Warwick.
Řezné rány a poranění
Účinnou složkou kurkumy je kurkumin, silný protizánětlivý, antibakteriální a antivirový prostředek. Toto koření tak zabraňuje bakteriální infekci v otevřených ranách, zmírňuje zánět a bolest a pomáhá tvořit nové kožní buňky, které rány uzavřou. Jednoduše naneste kurkumový prášek přímo na ránu, pro zmírnění bolesti můžete kurkumu smíchat s lněným olejem nebo zázvorovou pastou.
Čištění pleti a léčba akné
Vyrobte si přírodní čisticí přípravek na obličej z 1/4 lžičky kurkumového prášku a 1/4 lžičky neemového oleje (z tropického stromu pocházejícího z Indie). Neemový olej můžete nahradit bio mlékem z volného chovu. Přidejte 1–3 kapky levandulového nebo kokosového oleje. Pleťová maska je vhodná zejména jako prevence vzniku akné, protože kurkuma i neemový olej či mléko mají protiplísňové účinky.
Záněty
Aktivní složka kurkumy, kurkumin, je známá tím, že snižuje záněty a otoky. Z toho důvodu se používá k léčbě zánětlivých onemocnění od revmatoidní artritidy přes Crohnovu chorobu až po záněty očí a dásní. V takovém případě je nejlepší pít kurkumový čaj, který připravíte tak, že svaříte 4 šálky vody s jednou čajovou lžičkou mleté kurkumy. Čaj nechte 10 minut vařit a poté ho sceďte. Můžete přidat i zázvor, jenž má rovněž protizánětlivé účinky.
Rakovina
Kurkumin má také protirakovinné účinky. Studie prokázaly jeho účinnost při ničení rakovinných buněk a prevenci růstu dalších, zejména u rakoviny prsu, střev, žaludku a kůže. Aplikací lokální masti z kurkumy lze léčit rakovinu kůže, úst a vulvy. Chcete-li si vyrobit vlastní kurkumovou mast, jednoduše smíchejte kurkumový prášek s vazelínou a třikrát denně si jím potírejte postižená místa.
Lupénka
Lupénka je autoimunitní onemocnění charakterizované skvrnami červené, svědící a šupinaté kůže. Studie publikovaná v časopise Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications zjistila, že po 16 týdnech aplikace gelu vyrobeného z kurkuminu, při současném vyhýbání se alergenům a mléčným výrobkům a pokračujícím užívání lokálních steroidů a antibiotik, se téměř tři čtvrtiny pacientů zcela zbavily příznaků. Pro lokální použití si připravte pastu povařením jednoho dílu kurkumy a dvou dílů vody v hrnci.
Ekzém
Stejně jako v případě lupénky vám může kurkuma pomoci i s jinými kožními problémy. Smíchejte špetku kurkumy a lžíci panenského kokosového oleje. Směs skvěle funguje na suchou a šupinatou pokožku. Již po jednom dni uvidíte rozdíl a po několika dnech byste se měli šupinaté, praskající a podrážděné pokožky zcela zbavit.
Zdraví a hygiena ústní dutiny
Studie z roku 2020 zjistila, že kurkuma je jako ústní voda stejně účinná jako produkty zakoupené v obchodě při prevenci zubního plaku a zánětu dásní, navíc pomáhá zmírňovat paradentózu. Díky svým protirakovinným vlastnostem je také účinná v boji proti rozvoji rakoviny.
Chcete-li si vyrobit vlastní ústní vodu z kurkumy, stačí rozmíchat kurkumový prášek v teplé vodě, můžete také rozpustit 10 mg výtažku z kurkumy ve 100 ml vody a přidat mátový olej pro ochucení. Zubní pastu vyrobíte smícháním 1 lžičky kurkumy, 1/2 lžičky soli a 1/2 lžičky hořčičného oleje.
Stárnutí
Kurkuma je také vynikajícím rozjasňovačem pleti. Připravíte ho tak, že smícháte 1 polévkovou lžíci grahamové nebo cizrnové mouky s 1/4 lžičky kurkumy a 2 lžičkami mléka. Mouka zabrání tomu, aby kurkuma zabarvila pokožku a zároveň pomůže zbavit se odumřelé kůže. Mléko se používá ke zpevnění pokožky a ke zpomalení tvorby vrásek.
Směs naneste na pokožku a nechte ji 10 minut zaschnout. Masku jemně setřete konečky prstů a poté obličej opláchněte vlažnou vodou. Můžete také použít kombinaci kurkumy, mouky, jojobového oleje, citronové šťávy a mléka, abyste si vyrobili rozjasňovač pleti, který zakryje stařecké skvrny a redukuje vrásky.
Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine, Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, Thejcdp