Rýže je pro mnoho lidí základem kuchyně. Existuje mnoho druhů rýže – bílá, hnědá, Arborio, basmati, jasmínová, černá, lepkavá rýže a další. Ze všech jsou nejčastěji konzumované bílé a hnědé. Takže co je pro nás zdravější – bílá nebo hnědá? Přečtěte si o výhodách hnědé a bílé rýže.
Hnědá rýže
Hnědá rýže obsahuje všechny části zrna, což jsou otruby, které jsou plné vlákniny, dále klíčky a endosperm (ten je bohatý na sacharidy). Díky tomuto se považuje hnědá rýže za celozrnnou.
Výzkum ukazuje, že celozrnné potraviny mohou snižovat hladinu cholesterolu a snižovat riziko mozkové mrtvice, srdečních onemocnění a cukrovky typu 2. To všechno činní hnědou rýži za zdravou volbu.
Bílá rýže
Díky frézovacímu procesu, při kterém dochází k odstranění otrub a klíčku z hnědé rýže, se přemění na bílou. To je důvod, proč je bílá rýže klasifikovaná jako „rafinované zrno“. Většina společností uměle posiluje svou bílou rýži o další živiny, které nahrazují přirozené živiny odstraněné v procesu frézování.
Nutriční hodnota bílé a hnědé rýže
Takže která je vlastně zdravější a kterou bychom si měli vybrat?
Z nutričního hlediska se doporučuje hnědá rýže, pro zdravou výživu, protože obsahuje mnoho dalších živin.
Hnědá rýže má tendenci být trochu více kalorická, ale obsahuje bílkovinu a vlákninu, které poskytují tyto zdravotní výhody:
• Snižuje hladinu cholesterolu
• Reguluje hladinu cukru v krvi
• Vyživuje střevní bakterie
• Pomáhá se cítit rychleji sytý
Hnědá rýže je dobrým zdrojem selenu, který hraje důležitou roli ve výrobě hormonů štítné žlázy, produkci antioxidantů a imunitní funkci.
Obohacená bílá rýže obsahuje kyselinu listovou, která se doporučuje těhotným a kojícím ženám. Kyselina listová pomáhá vašemu tělu vytvářet DNA a jiný genetický materiál, dále podporuje rozdělení buněk. Bílá rýže typicky obsahuje více vápníku a železa.
Veškerá rýže může být důležitým zdrojem energie, ale hnědá rýže obsahuje více živin a poskytuje větší přínos pro zdraví. Půl šálku je průměrná velikost porce vařené rýže.